W wyniku dyskusji wypracowano tekst, który docelowo będzie stanowić tzw. ogólne podejście Rady (ma to nastąpić w najbliższym czasie). Projekt ten jest częścią pakietu działań na rzecz walki z unikaniem opodatkowania, przedstawionego przez Komisję Europejską w styczniu 2016 r. Polska popiera go, gdyż zawiera działania służące eliminacji zjawiska erozji bazy podatkowej i przerzucania zysków.

Ministrowie ds. finansów lub gospodarki krajów UE zapoznali się także ze stanem prac w zakresie działań na rzecz walki z finansowaniem terroryzmu, w tym planowanych inicjatyw Komisji Europejskiej, oraz prac w zakresie wprowadzenia podatku od transakcji finansowych, które są prowadzone w ramach wzmocnionej współpracy w gronie 10 państw członkowskich UE (Polska nie uczestniczy we wzmocnionej współpracy). Rozmawiano także o pogłębieniu Unii Gospodarczej i Walutowej, w tym jednolitej reprezentacji strefy euro na forach międzynarodowych.

W trakcie posiedzenia Rady Komisja Europejska przedstawiła także wyniki analizy ws. możliwości wprowadzenia czasowego stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w zakresie VAT (reverse charge mechanism) przez Czechy i Austrię oraz ocenę działania Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera) po roku od jego wprowadzenia. Ministrowie zdecydowali również o zniesieniu procedury nadmiernego deficytu w odniesieniu do Irlandii, Słowenii i Cypru. Ma to związek z obniżeniem przez te państwa deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB.