Zgodnie z projektem, od 1 września 2015 r. mają zostać utworzone tzw. centra obsługi, w których będzie można składać podania i deklaracje oraz otrzymać zaświadczenia, a także uzyskać wyjaśnienia dotyczące przepisów. Centra te mają pomagać podatnikom niezależnie od urzędu skarbowego, pod który podlegają.

Zobacz: W urzędach podatkowych powstaną centra obsługi >>

Projekt przewiduje także, że mikroprzedsiębiorcy przez pierwsze półtora roku prowadzenia firmy będą mieli prawo do pomocy asystenta podatnika, który będzie udzielał informacji o obowiązkach podatkowych.

Zobacz: Asystent podatnika pomoże nowemu przedsiębiorcy >>

Ponadto projekt m.in. nakłada na administrację podatkową obowiązek zapewnienia jednolitej i powszechnie dostępnej informacji podatkowej. W tym celu ma zostać utworzona Baza Wiedzy Administracji Podatkowej, w której będą zamieszczane interpretacje przepisów prawa podatkowego, orzecznictwo sądów oraz broszury informacyjne.

Rząd zaproponował też utworzenie Biura Krajowej Informacji Podatkowej, którego dyrektor uzyska status organu podatkowego. Będzie on odpowiedzialny za wydawanie indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zmiana ta ma poprawić jakość wydawanych interpretacji.

Rząd przyjął projekt 31 marca 2015 r. Do Sejmu wpłynął 10 kwietnia br., a pierwsze czytanie miało miejsce 22 kwietnia br., po czym projekt trafił do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Konstanty Oświęcimski, który powiedział, że ma nadzieję, że podatnicy będą zadowoleni z rozwiązań, które zaprezentowano w projekcie ustawy, że dzięki nim urzędnik skarbowy będzie naprawdę pozytywną postacią, taką latarnią, która pomoże przeprowadzić podatnika przez gąszcz różnych przepisów, aby podatnik czuł, że ma wsparcie ze strony administracji podatkowej, co pozytywnie wpłynie następnie na jego obowiązki podatkowe i skłoni do wypełniania zobowiązań względem państwa.

Zobacz też: KRDP: zasadna byłaby reforma całego aparatu skarbowego >>

Informacja pochodzi z programu Lex Administracja Skarbowa