Zdaniem księgowych, deregulacja w żaden sposób nie zmieniła sytuacji na rynku, mimo to negatywnie ocenia ją ponad 50 proc. badanych, a aż 78 proc. chce przywrócenia wcześniejszych ograniczeń dostępu do zawodu. Idea deregulacji i świadomość wprowadzenia takiej ustawy w życie nie jest natomiast zbyt powszechna wśród przedsiębiorców. Co prawda 35 proc. respondentów deklaruje znajomość ustawy i wiedzę o jej wdrożeniu, jednak kolejne 30 proc. nie orientuje się w jej założeniach, natomiast 35 proc. w ogóle nie słyszało o takiej zmianie. Po przybliżeniu zagadnienia okazuje się, że przedsiębiorcy nie uznają deregulacji jako zagrożenia dla swoich firm.

Zobacz: Deregulacja będzie miała wpływ na rynek usług księgowych >>

– Nie ma obaw o psucie rynku. Nie nastąpiły żadne znaczące zmiany, czyli nie staniały dramatycznie usługi księgowe ani nie nastąpiło też osłabienie ich jakości. Księgowi są dobrze przygotowani do wykonywania zawodu – wyniki skomentował Franciszek Wala, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Według Wali, może się zdarzyć, „że w wyniku deregulacji ktoś niekompetentny będzie chciał świadczyć tego rodzaju usługi, jednak będą to sporadyczne przypadki”.

Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu br. na terenie całego kraju techniką wywiadu telefonicznego na 600 respondentach podzielonych na dwie grupy: biura rachunkowe oraz przedsiębiorcy z sektora MŚP.

Zobacz też: Za klika lat poznamy efekty deregulacji zawodu księgowego >>

Źródło: www.ksiegowiprzyszlosci.pl

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego