Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 25 czerwca 2015 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się osoba niepełnosprawna z pytaniem, czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wydatek poniesiony na przelot samolotem pogotowia lotniczego z zagranicy do Polski? Podatnik wskazał, że podczas pobytu za granicą doznał urazu czaszkowo-mózgowego, a w konsekwencji niedowładu czterokończynowego. Niepełnosprawny po przebyciu operacji ratującej życie sfinansował sobie transport do Polski samolotem słowackiego pogotowia lotniczego. W Polsce kontynuował leczenie i rehabilitację. Podatnik został zaliczony do grupy osób o znacznym stopniu (I grupa) niepełnosprawności.

Sam niepełnosprawny uważa, że przetransportowanie go za pomocą słowackiego pogotowia lotniczego do szpitala w Polsce, gdzie kontynuowano leczenie i prowadzono rehabilitację, mieści się w ramach odliczeń nielimitowanych poniesionych na odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Fiskus się zgodził. Zdaniem organu, podatnik może w zeznaniu rocznym PIT-36 odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej koszty transportu samolotem słowackiego pogotowia lotniczego. Wskazany wydatek został wymieniony w katalogu wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, mieści się bowiem w dyspozycji przepisu art. 26 ust. 7a pkt 13 ustawy o PIT. Niepełnosprawny ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej poprzez odliczenie od dochodu poniesionego wydatku, gdyż w momencie odliczenia posiada stosowne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, z którego jasno wynika, że w okresie poniesienia wydatku niepełnosprawność istniała. Powyższy wydatek podlega odliczeniu tylko w roku podatkowym, w którym został poniesiony.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 czerwca 2015 r., sygn. akt IBPBII/1/4511-224/15/MZ, LEX nr 266068

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

 

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł