Wczoraj, tj. 19 sierpnia 2013 r. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Bronisław Komorowski podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Także wczoraj nowelizacja została ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Dziś już weszła w życie.

Ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych (Dz. U. poz. 938) zawiesza w 2013 r. pierwszy z progów ostrożnościowych. Przekroczenie tego progu ma miejsce wtedy, kiedy relacja długu publicznego do PKB jest większa od 50 proc. a nieprzekraczająca 55 proc. Przekroczenie tego progu oznacza, że w projekcie budżetu na kolejny rok relacja deficytu do dochodów nie może być wyższa niż w budżecie z roku, w którym próg został przekroczony. Nowelizacja zawiesza działanie tej regulacji w 2013 r. Zdaniem rządu utrzymanie tych przepisów spotęgowałoby spowolnienie gospodarcze w Polsce wynikające z kryzysu w strefie euro.

Jednocześnie, w 2013 r. zawieszone zostało stosowanie tymczasowej reguły wydatkowej. Reguła ta ogranicza tempo wzrostu tzw. wydatków elastycznych (których wysokość może być regulowana przez rząd) i nowych wydatków sztywnych (które budżet państwa musi ponieść) do 1 proc. realnie (czyli ponad inflację) w skali roku w okresie obowiązywania procedury nadmiernego deficytu nałożonej na Polskę przez Radę Unii Europejskiej.

Zdaniem Prezydenta nowelizacja, o której mowa, nie jest rozwiązaniem kierunkowo dobrym, ale w obecnej sytuacji, zdaniem rządu odpowiadającego za finanse publiczne, nieuniknionym. Prezydent podkreślił, że bardzo ważne pozostaje, by zawieszenie progu ostrożnościowego miało charakter przejściowy i pozostało wyjątkiem.

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że konieczne jest dokonanie działań porządkujących w finansach publicznych. Mówił o tym m.in. w ramach debaty publicznej poświęconej euro.

Prezydent oczekuje, że rząd jak najszybciej podda publicznej dyskusji propozycje systemowe – projekt ustawy wprowadzającej nową stabilizującą regułę wydatkową – aby wypracować optymalne rozwiązanie dla długoterminowej stabilności finansów publicznych w Polsce.