Wystarczyło to jednak do tego aby kurs pary EUR/USD powrócił ponad poziom 1,34. Kupującym sprzyjały wczoraj także doniesienia prasowe, jakby europejscy przywódcy w ramach walki z kryzysem chcieli pozostawić obecnie funkcjonujący Europejski Fundusz Stabilności Finansowej, nawet jeśli zacznie działać nowy podmiot, czyli Europejski Mechanizm Stabilizacyjny. W takiej sytuacji oba te fundusze dysponowałby kwotą rządu 940 mld euro. Cały czas jednak do skutku może dojść propozycja zlewarowania EFSF, co w takim układzie znacznie zwiększyłoby możliwość ratunkowe dla zagrożonych krajów. Problem polega na tym, że na razie brak jest koncepcji na użycie dźwigni. Mimo jednak tego wśród inwestorów nadal utrzymuje się sporo optymizmu, widać to po zachowaniu azjatyckich indeksów oraz eurodolarze, który dziś o poranku notuje poziom 1,3440. Cały czas uczestnicy rynku liczą bowiem na pozytywne rozstrzygnięcie podczas piątkowego szczytu przywódców UE, jak i na zwiększenie zaangażowania w ratowanie Strefy Euro przez Europejski Bank Centralny.

Złoty znów w okolicy minimów

Powrót wzrostów na eurodolarze pozwolił wczoraj parom złotowym na ponowne obranie kursu na ostanie minima. Dzięki temu USD/PLN spadł poniżej poziom 3,33 i dziś o poranku oscyluje wokół wartości 3,3180. Podobnie sytuacja wyglądała na euro – złotym. Wczorajszy popołudniowy wzrost notowań zatrzymany został w okolicy poziomu 4,4760, a dziś o godzinie 8:50 wspólna waluta kosztuje 2 grosze mniej. Poza czynnikami zewnętrznymi dziś na zachowanie się rodzimej waluty może mieć wpływ Rada Polityki Pieniężnej, która podejmie decyzje ws. poziomu stóp procentowych. Rynek nie oczekuje zmiany stóp, dlatego tez kluczowym wydarzeniem dla inwestorów może być konferencja prasowa po posiedzeniu Rady. Mogę tam bowiem paść ewentualne sugestie odnoszące się do zachowania tego organu banku w najbliższej przyszłości.

RPP decyduje ws. stóp

Środa nie przyniesie nam dużej ilości publikacji makroekonomicznych. W kręgu zainteresowania inwestorów znajdzie się na pewno decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych, wobec których nie oczekuje się zmian. Uwagę uczestników przyciągnie także konferencja prasowa po decyzji Rady, którą zaplanowano na godzinę 16:00.

Michał Mąkosa
FMC Management