MF: urzędy skarbowe będą rozliczać PIT-y za podatników

Urząd skarbowy przyjazny podatnikowi, uproszczenie procedur i monitorowanie przepisów tak, by nie utrudniały życia podatnikom – to zmiany, które zapowiada Ministerstwo Finansów. Urzędy skarbowe rozliczą także PIT za podatnika.

Wiceminister finansów zapowiedział, że od 2015 roku urzędy skarbowe zajmą się rozliczaniem PIT-ów za podatników. Rozliczą deklaracje za 2014 rok.

W ramach resortu został powołany specjalny zespół ekspertów – Komisja ds. Przyjaznego Urzędu. Jego członkowie przejrzą istniejące procedury i przepisy pod kątem wprowadzenia ułatwień dla podatników.

Pierwsze ułatwienia podatnicy mają zauważyć już w przyszłym roku. Resort deklaruje, że urzędy skarbowe staną się przyjacielem uczciwych podatników.

Resort zajmie się również likwidacją tzw. szarej strefy. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że rośnie liczba przestępstw skarbowych. Komisja ds. Surowego Urzędu, również powołana w ramach resortu, przygotuje zmiany procedur, które zwiększą wykrywalność i karanie nieuczciwych podatników.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP

Źródło: www.newseria.pl, stan z dnia 26 czerwca 2013 r.

Data publikacji: 26 czerwca 2013 r.