Z obowiązku przygotowywania dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi wyłączeni mają być podatnicy prowadzący działalność w skali mikro, tj. o przychodach lub kosztach nieprzekraczających 2 mln. euro. Podmioty średnie i duże zobowiązane natomiast zostaną do sporządzania dokumentacji bardziej szczegółowej.

Zdaniem ekspertów Konfederacji proponowane wyłączenie jest wadliwe, ponieważ kryterium nałożenia dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych, powinien stanowić obrót w zakresie transakcji i jej istotności z punktu widzenia podatkowego. Natomiast w oparciu o proponowane w projekcie kryterium, podatnik który nie przekroczył 2 mln euro przychodów lub kosztów, a wystąpiły u niego transakcje z podmiotami powiązanymi, np. na poziomie 1,9 mln. euro nie będzie zobowiązany do sporządzania dokumentacji podatkowej.

Zobacz książkę "Podmioty powiązane. Ceny transferowe. Dokumentacja podatkowa" dostępną w księgarni internetowej Profinfo >>

Obowiązki dokumentacyjne, które nałożone zostaną na średnich i dużych podatników są w wielu przypadkach niewykonalne. W przypadku zawarcia unikatowej transakcji nie ma możliwości sporządzenia opisu zgodności warunków transakcji oraz innych zdarzeń, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, ponieważ takich transakcji nie zawierały. Podobnie z koniecznością sporządzenia realizowanej strategii gospodarczej, w tym przeprowadzonych w roku podatkowym lub w latach poprzednich przeniesień pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji lub aktywów lub ryzyk mających wpływ na dochód (stratę). Wprowadzenie obowiązku wstecznej identyfikacji danych zdarzeń i to nieokreślonych czasowo, tworzy istotne obciążenie administracyjne i kosztowe związane z uzyskaniem (o ile jest to możliwe) danych z przeszłości. Eksperci chcą by doprecyzowano zapis, że powyższy obowiązek odnosi się do roku podatkowego za który dokumentacja jest przygotowywana.

Ponadto, Konfederacja nie zgadza się na zbyt krótki termin na sporządzenie i przekazanie organom podatkowym szczegółowej i rozbudowanej dokumentacji podatkowej. Jej zdaniem termin powinien zostać wydłużony do co najmniej jednego roku od końca roku podatkowego.

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego