Pytanie

Menadżer będzie miał kontrakt menadżerski ze spółką w Czechach, dodatkowo przysługuje mu samochód służbowy, kontrakt będzie wykonywany zasadniczo poza terytorium Czech.
Jak opodatkować ten kontrakt, w Czechach przez tą spółkę, a może tylko w Polsce?
Jak to opodatkować?
Czy co miesiąc składać zaliczkę, czy tylko w zeznaniu rocznym PIT? A co ryczałtem za samochód służbowy obowiązujący w Polsce od 2015 r., czy łączyć, to z tym kontraktem?

Odpowiedź

Przychody z kontraktu menedżerskiego z firmą czeską będą opodatkowane wyłącznie w Polsce. Z tytułu otrzymania przychodów z ww. tytułu polski zleceniobiorca będzie zobowiązany do samodzielnego naliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Uzasadnienie

Kontrakt menedżerski jest typem umowy nienazwanej, opartej na umowie zlecenia zgodnie z art. 750 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - dalej k.c. Na podstawie tego przepisu do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się bowiem odpowiednio przepisy o zleceniu.
Przez zawarcie kontraktu menedżerskiego przyjmujący zlecenie zobowiązuje się za wynagrodzeniem do stałego wykonywania czynności zarządzania przedsiębiorstwem zleceniodawcy w jego imieniu i na jego rzecz.

Zasady opodatkowania kontraktów menedżerskich na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. reguluje jej art. 13 pkt 9.
Zgodnie z tym przepisem, przychody uzyskiwane na podstawie kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej są kwalifikowane do źródła, jakim jest działalność wykonywana osobiście. Wyjątkiem są przychody, o których mowa w pkt 7, tj. przychody otrzymywane przez osoby (niezależnie od sposobu ich powoływania) należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Zakładam, że w analizowanym przypadku menadżer nie jest członkiem: zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innego organu czeskiej spółki. Przyjmując taki stan rzecz uzyskiwane przez polskiego menadżera przychody należy kwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Według mnie ryczałt za samochód służbowy wypłacany polskiemu usługobiorcy należy uznać jako element wynagrodzenia z tytułu realizacji kontraktu menadżerskiego. Prawo do jego wypłaty wiąże się bezpośrednio z realizacją prac menadżerskich. Zatem przychód uzyskany na podstawie kontraktu menadżerskiego to nie tylko wynagrodzenie w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale również ryczał za samochód.

Jak zaś wynika z art. 3 u.p.d.o.f., osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP uważa się osobę fizyczną, która: posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że menadżer – w świetle ww. definicji – ma miejsce zamieszkania w Polsce, tzn. przebywa na terenie kraju dłużej niż 183 dni w roku albo jego ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce.
Dodać należy, że art. 3 stosuje się zuwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest RP.

Z pytania wynika, że kontrakt menedżerski został zawarty z czeską spółką. Dlatego rozpatrując kwestie opodatkowania przychodu uzyskanego z tego tytułu, należy wziąć pod uwagę postanowienia polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ponieważ kontrakt menedżerski jest kwalifikowany do działalności wykonywanej osobiście, zastosowanie znajdzie art. 14 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów, podpisana 13 września 2011 r.

Na jego podstawie wynagrodzenie, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (w Polsce) osiąga w związku z wykonaniem pracy najemnej, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie (w Polsce), chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (w Czechach). Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

W pytaniu wskazano, że w zasadniczej mierze kontrakt jest realizowany poza Czechami. W mojej ocenie okoliczność, że pewne czynności będą wykonane w kraju siedziby zleceniodawcy, w sytuacji gdy znamienita większość prac będzie wykonywana poza Czechami, oznacza, że wynagrodzenie wypłacane przez czeską firmę z tytułu kontraktu menedżerskiego powinny być opodatkowane wyłącznie w Polsce.
Dodać należy, że na czeskim zleceniodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika. Uzyskując przychody z działalności wykonywanej osobiście bez pośrednictwa płatnika polski zleceniobiorca sam jest zobowiązany do naliczenia zaliczek na podatek w wysokości 18 proc. dochodu – art. 44 ust. 1a pkt 3 i ust. 3a u.p.d.o.f.

Za dochód, o którym mowa wyżej, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody (wynagrodzenie wraz z ryczałtem za samochód) po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4, czyli w wysokości 20 proc. uzyskanego przychodu.
Dochody z tytułu realizacji kontraktu menadżerskiego winny być rozliczone w zeznaniu rocznym, na druku PIT-36.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego