Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Zamiast deklaracji VAT dodatkowa struktura JPK

Resort finansów obiecuje wdrożenie nowych rozwiązań, które uproszczoną system podatkowy. Podatnicy mają mieć mniej obowiązków. Jednym z takich udogodnień ma być zniesienie obowiązku składania deklaracji VAT.

Zamiast deklaracji VAT dodatkowa struktura JPK
Źródło: iStock

Najprawdopodobniej nie będzie trzeba ich składać od 2019 r. Deklaracje VAT mają być zastąpione przez dodatkową strukturę jednolitych plików kontrolnych JPK_VDEM.

Plany Ministerstwa Finansów potwierdza odpowiedź na interpelację poselską nr 22804. Celem MF jest wdrożenie obsługi rozliczeń VAT za pomocą plików JPK. Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT nie będzie musiał, tak jak ma to miejsce obecnie, składać deklaracji VAT oraz informacji o ewidencji JPK_VAT. Zamiast tego złoży jedną informację JPK_VDEK. Plik ten będzie podstawą rozliczenia podatkowego.

Zobacz również: Obowiązek comiesięcznego przekazywania danych o VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego – procedura wskazuje, czy i od kiedy podatnicy VAT są zobowiązani do comiesięcznego przekazywania danych o VAT w formacie JPK >>

Polecamy książki podatkowe