Jak podano, UKS wykazał spółce zaległości w kwocie 48,4 mln zł za rok 2010 i 112,5 mln zł za rok 2011.

Jak podała spółka, zaległość podatkowa zostanie uwzględniona w kwartalnym raporcie finansowym za trzeci kwartał, a szacowany wpływ wyżej wymienionej korekty na skonsolidowany wynik operacyjny wyniesie ok. 161 mln zł. Dodatkowo wynikające z korekty odsetki od zaległości podatkowej w szacowanej kwocie ok. 78 mln zł obciążą koszty finansowe okresu.

"W decyzjach Dyrektor UKS stwierdził, że transakcje, w których uczestniczyli dwaj kontrahenci spółki związane były z udziałem w oszustwie podatkowym i zarzucił spółce brak dołożenia należytej staranności w zawieraniu transakcji z tymi kontrahentami i że spółka co najmniej powinna była wiedzieć o tym, że ww. transakcje wiązały się i były konsekwencją oszustwa podatkowego popełnionego na wcześniejszym etapie obrotu, co w konsekwencji nie daje prawa do odliczenia podatku VAT" - napisano w komunikacie.

Grupa Lotos uznała, że zarzuty te są "w całości nieuzasadnione" i w związku z tym złożyła do Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku odwołania od wspomnianych dwóch decyzji. (PAP)

sar/ asa/

Dowiedz się więcej z książki
Kontrola skarbowa w systemie kontroli skarbowej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł