Jak informowały media, w celu osiągnięcia wyraźnego wzrostu wpływów budżetowych, dyrektorzy izb skarbowych oraz naczelnicy urzędów skarbowych otrzymali wytyczne, zgodnie z którymi 80 proc. kontroli prowadzonych w 2015 r. przez urzędy skarbowe ma się kończyć domiarem, najlepiej wynoszącym co najmniej 1000 zł.

Zobacz: Fiskus będzie gorliwie szukać uchybień u podatników >>

Przedsiębiorcy co prawda zgadzają się z tym, że konieczne jest podniesienie skuteczności kontroli podatkowej i lepsze zabezpieczenie wpływów budżetowych, ale działania administracji skarbowej powinny się koncentrować na stworzeniu rzeczywistych narzędzi do walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, wyłudzającymi z budżetu miliardy złotych, a nie wydawaniu wytycznych, które wpłyną na większą opresyjność kontrolujących wobec legalnie działających przedsiębiorców.

Z przepisów Ordynacji podatkowej wyraźnie wynika, że celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Zdaniem Konfederacji, nie może rozpoczynać kontroli z przeświadczeniem, że w ośmiu na dziesięć spraw musi znaleźć uszczuplenie podatku, na kwotę co najmniej 1000 zł. Spowoduje to jeszcze większą opresyjność kontrolujących i uciążliwość kontroli, które i tak już są wskazywane przez przedsiębiorców jako niezwykle męczące.

Zgodnie z niedawnymi wypowiedziami wiceministra finansów Jacka Kapicy, priorytetem administracji podatkowej w 2015 r. jest zmniejszenie ingerencji wobec rzetelnych podatników i koncentrowanie się wyłącznie na podmiotach uchylających się od opodatkowania, czy działających w szarej strefie.

Zobacz: Zmniejszy się liczba kontroli u rzetelnych podatników >>

Jednak w ocenie Konfederacji Lewiatan z ujawnionych materiałów oraz z wypowiedzi wiceministra finansów nie wynika, że kontrole podatkowe mają być w mniejszym stopniu skierowane w legalnie działających przedsiębiorców, a w większym w tych, którzy działają w celu popełnienia przestępstwa skarbowego, gdyż dążenie do ujawnienia z góry ustalonej kwoty i liczby nieprawidłowości, właśnie w tych najmniejszych uderzy najbardziej.

  Zobacz książkę "Kontrola skarbowa w systemie kontroli państwowej" dostępną w księgarni internetowej Profinfo >>

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego