Podatnicy (2 osoby) zawiązały w 2011 r. spółkę jawną i w roku 2011 były także pracownikami na etacie (przed rozpoczęciem działalności).

Jak powinny rozliczyć dochody swoje za rok 2011?

W ramach spółki rozliczały się według skali podatkowej.

Czy od dnia 1 stycznia 2012 r. mogą wybrać podatek liniowy, gdyby pojawiła się sprzedaż dla byłego pracodawcy?
Dochód ze spółki jawnej rozlicza się bezpośrednio u wspólników. Jeśli są opodatkowani według skali podatkowej to dochód ten będzie rozliczony przez każdego ze wspólników w zeznaniu PIT-36 razem z dochodami z pracy każdego ze wspólników.

Pojawienie się w roku 2012 sprzedaży ze spółki jawnej na rzecz byłego pracodawcy wspólników, który zatrudniał ich w roku 2011, nie powinno skutkować utratą opodatkowania podatkiem liniowym.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) - dalej u.p.d.o.f., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (np. spółki jawnej) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zatem dochód ze spółki jawnej rozlicza się bezpośrednio u wspólników. Jeśli są opodatkowani według skali podatkowej to dochód ten będzie rozliczony przez każdego ze wspólników w zeznaniu PIT-36 razem z dochodami z pracy każdego ze wspólników.

Na mocy art. 9 ust. 2 u.p.d.o.f. podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy 19%). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jak stanowi wspomniany ust. 3 - jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej (np. spółki jawnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W związku ze zmianą przepisu, która nastąpiła w roku 2010 obecnie wyłącza z opodatkowania liniowego jedynie wykonywanie czynności na rzecz byłego pracodawcy w danym roku podatkowym. Przed nowelizacją wyłączało również wykonywanie czynności w roku poprzedzającym rok podatkowy.