Odpowiedź:

Aby wydatki związane z używaniem i eksploatacją mieszkania, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, konieczne jest oddzielenie wydatków prywatnych od tych, które są związane z firmą, ponieważ tylko te drugie mogą stanowić koszt podatkowy.

Uzasadnienie:

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f., generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl art. 23 u.p.d.o.f. nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku.

Podkreślić przy tym należy, że ciężar wykazania związku przyczynowo-skutkowego kosztu z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Co do zasady, organy podatkowe dopuszczają możliwość rozliczania w kosztach wydatków związanych z eksploatacją mieszkania wykorzystywanego w działalności gospodarczej (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3.02.2012 r., ITPB1/415-1154/11/HD).
W mojej ocenie również wydatki dotyczące podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste czy ubezpieczenie mieszkania, w którym prowadzona jest działalność mogą być zaliczone do kosztów. W przypadku gdy tylko część mieszkania jest wykorzystywana w działalności, ww. wydatki można ująć w kosztach w kwocie odpowiadającej proporcji (ilorazowi powierzchni zajętej na cele działalności gospodarczej oraz całej powierzchni mieszkania).

Dodam, że z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9.01.2014 r., IBPBI/1/415-995/13/SK wynikają pewne obostrzenia co do możliwości rozliczenia w kosztach podatkowych wydatków związanych z użytkowaniem mieszkania, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Otóż w ww. piśmie wskazano, że jeżeli przedsiębiorca nie wydziela części powierzchni na działalność, a zamiast tego w tym samym pomieszczeniu, które służy do celów mieszkalnych, stawia np. biurko i komputer niezbędne do prowadzenia firmy w domu, wówczas nie ma prawa rozliczenia ich w kosztach podatkowych. Innymi słowy, dane pomieszczenie musi być przeznaczone tylko i wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Niewyodrębnienie pomieszczenia służącego wyłącznie dla celów prowadzenia działalności gospodarczej oznacza, że wskazany lokal (pomieszczenie) wykorzystywany będzie zarówno na potrzeby osobiste, jak i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji wydatki dotyczące eksploatacji i utrzymania mieszkania, w tym m.in. podatek od nieruchomości, opłata z tytułu użytkowania wieczystego oraz składki na ubezpieczenie nie mogą być zaliczone w koszty. Kwestia wysokości stawki podatku od nieruchomości nie będzie miała znaczenia, jeżeli spełniony będzie warunek wyodrębnienia powierzchni mieszkania wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Brak zgłoszenia w urzędzie gminy (miasta), że pod adresem zamieszkania prowadzona jest działalność z podatkowego punktu widzenia nie dyskwalifikuje wydatku jako kosztu, jeżeli tylko w lokalu tym faktycznie prowadzona jest firma.

Marek Jurek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  17.03.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów