Prowadzimy biuro rachunkowe. Jeden z naszych klientów ma właśnie kontrolę podatkową z urzędu skarbowego. Niestety, nasz klient nie posiada warunków do przeprowadzenia takiej kontroli (prowadzi działalność w budynku mieszkalnym, co w dużym stopniu utrudniałoby możliwość prowadzenia działalności gospodarczej). W biurze także nie posiadamy odpowiedniego miejsca. W związku z powyższym, będąc właścicielem biura, którego adres jest zgłoszony jako miejsce przechowywania dokumentów księgowych, wystąpiłem z prośbą o przeprowadzenie kontroli w urzędzie skarbowym.
Czy urząd musi się na taką prośbę zgodzić?
Czy może stwierdzić, że kontrola musi być przeprowadzona u klienta, albo u nas w biurze?

Nie, w tej sytuacji urząd nie musi zgodzić się na taką prośbę. Zasadą jest, że kontrolę przeprowadza się w siedzibie kontrolowanego.
Zgodnie z przepisami art. 285a § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - dalej o.p., zasadą jest, że czynności kontrolne prowadzone są w siedzibie kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji oraz w miejscach związanych z prowadzoną przez niego działalnością i w godzinach jej prowadzenia, a w przypadku skrócenia w toku kontroli czasu prowadzenia działalności – czynności kontrolne mogą być prowadzone przez 8 godzin dziennie. Natomiast w przypadku, gdy księgi podatkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą kontrolowanego, kontrolowany na żądanie kontrolującego ma obowiązek zapewnić dostęp do ksiąg w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania, jeżeli udostępnienie ich w siedzibie może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie przez kontrolowanego bieżącej działalności. Ponadto, przepisy te stosuje się również w przypadku, gdy kontrolowany prowadzi działalność w lokalu mieszkalnym.
Przy czym, kontrola lub poszczególne czynności kontrolne za zgodą kontrolowanego mogą być przeprowadzane również w siedzibie organu podatkowego. Może to jednak mieć miejsce po spełnieniu dwóch przesłanek, tj.:
1) jeśli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub
2) kontrolowany zrezygnował z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych (art. 285b o.p.).