Odpowiedź:
Środki na kapitale zapasowym mogą być przeznaczane do wypłaty dywidendy wspólnikom spółek z o.o., lecz tylko w części w jakiej pochodzą z zysku tych spółek. Nie można na wypłatę dywidendy przeznaczać środków na kapitale zapasowym, które pochodzą z nadwyżki wkładów wspólników ponad wartość nominalną obejmowanych przez nich udziałów.

Uzasadnienie:
W spółkach z o.o. istnieją trzy podstawowe fundusze (kapitały). Są nimi kapitał zakładowy, kapitał rezerwowy i kapitał zapasowy. Ostatni ze wskazanych funduszy, tj. kapitał zapasowy, powstaje jeżeli udziały są obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej. Wówczas – jak stanowi art. 154 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowy (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1030 z późn. zm.) – dalej k.s.h. – nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego. Ponadto na kapitał zapasowy przenoszone mogą być uchwałą zgromadzenia wspólników zyski spółek z o.o.
Środki zgromadzone na kapitale zapasowym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (jak również, co do zasady, podatkiem dochodowym od osób fizycznych; w drodze wyjątku środki takie mogą być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę niebędącą osobą prawną – zob. art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm. – dalej u.p.d.o.f.). W szczególności opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych nie podlega nadwyżka ponad wartość nominalną obejmowanych udziałów, która jest przelewana do kapitału zapasowego (zob. art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2014, poz. 851 z późn. zm.).
Jednocześnie wyjaśnić pragnę, że – jak stanowi art. 192 k.s.h. – kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
W świetle powyższego przepisu środki na kapitale zapasowym mogą być przeznaczane do wypłaty dywidendy wspólnikom spółek z o.o., lecz tylko w części w jakiej pochodzą z zysku tych spółek. Nie można na wypłatę dywidendy przeznaczać środków na kapitale zapasowym, które pochodzą z nadwyżki wkładów wspólników ponad wartość nominalną obejmowanych przez nich udziałów.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 12.10.2015 r.