Odpowiedź:
Obowiązek posiadania szyldu przewidywały nieobowiązujące już przepisy Prawa działalności gospodarczej. Obecnie, przepisy u.s.d.g. takiego obowiązku nie przewidują. Jednak trzeba pamiętać o obowiązku podawania swoich danych (informacji) w kontaktach z urzędami (oznaczonymi osobami, instytucjami) oraz w ofercie handlowej.
Uzasadnienie:
Zgodnie z przepisami art. 16 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) - dalej u.s.d.g., przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców albo ewidencji ma obowiązek umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych w zakresie swojej działalności do oznaczonych osób i organów, NIP oraz posługiwać się tym numerem w obrocie prawnym i gospodarczym. NIP służy też do identyfikacji przedsiębiorcy w poszczególnych urzędowych rejestrach.
Ponadto, jeżeli przedsiębiorca oferuje towary lub usługi w sprzedaży bezpośredniej lub sprzedaży na odległość za pośrednictwem środków masowego przekazu, sieci teleinformatycznych lub druków bezadresowych, ma obowiązek podawać w ofercie co najmniej: swoją firmę (nazwę), NIP oraz siedzibę i adres (art. 21 u.s.d.g.).
Natomiast przepisy u.s.d.g. nie przewidują obowiązku posiadania szyldu. Obowiązek taki istniał pod rządami nieobowiązującej już ustawy – Prawo działalności gospodarczej. Jednak przedsiębiorca, dla własnego interesu, powinien rozważyć posiadanie takiego oznaczenia, choćby dla celów reklamowych.
Sławomir Liżewski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 13 lutego 2015 r.
Czy przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej regulują posiadanie przez przedsiębiorcę szyldu w miejscu działalności?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoJakie przepisy regulują sprawę oznaczania zewnętrznego miejsca (siedziby) prowadzonej działalności gospodarczej? Co to jest tzw. szyld jakie dane powinny znaleźć się na szyldzie? Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą obowiązana jest podawać na tym szyldzie (tablicy oznaczającej siedzibę/miejsce prowadzonej działalności) - swoje imię i nazwisko? Jakie mogą być skutki prawne błędnego lub niezgodnego z przepisami oznaczenia miejsca prowadzonej działalności?