Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości?
W każdym z tych przypadków podatnikiem podatku od nieruchomości pozostaje OSIR jako posiadacz nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego, bądź to na podstawie umowy zawartej z właścicielem, bądź to z innego tytułu prawnego (trwały zarząd).
Regulacje dotyczące podatku od nieruchomości są zawarte w przepisach ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l.
Jak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.o.l. podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
b)
jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust. 2.
Z powyższego wynika, że w przypadku nieruchomości komunalnej podatnikiem jest podmiot, który posiada nieruchomość:
• na podstawie umowy zawartej z właścicielem;
• na podstawie innego tytułu prawnego.
Jak wskazuje się w orzecznictwie "Zwrot (posiadanie wynika z innego tytułu prawnego) (art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a u.p.o.l.) należy odczytywać z innego niż umowa tytułu prawnego, a nie z innej umowy niż zawarta z właścicielem przedmiotu opodatkowania (nieruchomość, obiekt budowlany). Innym tytułem prawnym w rozumieniu tego przepisu będzie np. przekazanie przedmiotu opodatkowania (nieruchomości, obiektu budowlanego) na podstawie decyzji administracyjnej w trwały zarząd jednostce organizacyjnej". (tak WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 22 maja 2009 r., I SA/Wr 1311/08, LEX 509731).
Z powyższego wynika zatem, że podatnikiem będzie taki posiadacz (zależny) nieruchomości, który włada nią na podstawie umowy zawartej z właścicielem (a więc w tym przypadku – na podstawie umowy zawartej bezpośrednio z jednostką samorządu terytorialnego), bądź też jest posiadaczem nieruchomości na podstawie innego tytułu prawnego (przy czym ten "inny tytuł prawny" to nie jest umowa zawarta z nie-właścicielem).
Można zatem stwierdzić, że w przypadku gdy OSIR posiada nieruchomość na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia i oddaje tę nieruchomość w posiadanie innemu podmiotowi, to nie przenosi to obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. Podatnikiem podatku od nieruchomości jest OSIR, którego posiadanie (a nie traci on przecież – co wynika z przepisów prawa cywilnego - swego posiadania oddając nieruchomość innemu podmiotowi w dzierżawę, czy też najem) wynika z umowy (najmu, dzierżawy, użyczenia) zawartej z właścicielem, tj. samą jednostką samorządu terytorialnego.
Więcej wątpliwości mogłoby powstawać w przypadku, gdy OSIR posiada nieruchomość z racji ustanowienia na jego rzecz trwałego zarządu. Jak stanowi art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną. Trwały zarząd jest tytułem prawnym do posiadanych nieruchomości. Jednostka organizacyjna (tu: OSIR), na rzecz której trwały zarząd ustanowiono, ma prawo do oddania nieruchomości lub jej części w najem, dzierżawę albo użyczenie na czas nie dłuższy niż czas, na który został ustanowiony trwały zarząd, z równoczesnym zawiadomieniem właściwego organu i organu nadzorującego, jeżeli umowa jest zawierana na czas oznaczony do 3 lat, albo za zgodą tych organów, jeżeli umowa jest zawierana na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub czas nieoznaczony, jednak na okres nie dłuższy niż czas, na który został ustanowiony trwały zarząd; zgoda jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość.
Z powyższego wynika, że OSIR oddając w najem, czy dzierżawę nieruchomości posiadane w trwałym zarządzie działa w swoim własnym imieniu. Posiadanie najemców (dzierżawców) tych nieruchomości nie jest więc posiadaniem w oparciu o umowę zawartą z właścicielem (umowę zawierają bowiem z OSIR). OSIR nie traci zaś swego posiadania (wynikającego z innego tytułu prawnego) przez to, że oddaje nieruchomości w najem, czy dzierżawę.
W związku z tym, również w tym przypadku to właśnie OSIR (jako posiadacz nieruchomości, którego posiadanie wynika z innego tytułu prawnego) pozostaje podatnikiem od nieruchomości.
Jak wskazał WSA we Wrocławiu w powoływanym już wyroku z dnia 22 maja 2009 r. "podatnikami podatku od nieruchomości są osoby prawne będące posiadaczami obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub z innego tytułu prawnego. Zawarcie przez taką osobę umowy z kolejnym użytkownikiem nie spowoduje, że uzyska on status podatnika".