Pytanie:

Motocykl wykorzystywany jest do działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej w 2012 r. Do końca roku 2013 odliczany był podatek VAT w wysokości 60 proc.

Czy od początku 2014 r. mamy prawo odliczyć 100 proc. VAT?

Czy od 1 kwietnia 2014 r. będzie możliwość odliczania 100 proc. VAT od rat leasingowych pod warunkiem rejestracji umowy w urzędzie skarbowym?

Motocykl używany jest według zasady mieszanej. 50 proc. VAT odliczany jest od wydatków eksploatacyjnych. Nie jest odliczany VAT od paliwa.

Odpowiedź:

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50 proc. podatku naliczonego wynikającego z uiszczanych rat leasingowych.

Uzasadnienie:

Co się tyczy zasad obowiązujących w bieżącym, to jest 2014 r. do 1 kwietnia, to rzecz przedstawia się następująco.

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., mówi: w przypadku nabycia: pkt 1 samochodów osobowych, pkt 2 innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (będą to również motocykle) - kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.


Na podstawie ust. 8 przywołanego artykułu u.p.t.u zasady te rozciąga się również na leasing, gdyż zgodnie z tym przepisem w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 1, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Powyższe koniecznie należy uzupełnić o art. 88a u.p.t.u. mówiący, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1. Godzi się dodać, że analogiczne zasady obowiązywały również w ubiegłym, to jest 2013 r.

Podsumowując, podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia 60 proc. (nie więcej niż 6 tys. zł) podatku naliczonego z tytułu uiszczanej raty leasingu i nie przysługiwało prawo do takiego odliczenia przy zakupie paliwa.

Natomiast jeśli chodzi o zasady obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r., to rzecz ma się jak poniżej.

Art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 312) – dalej u.z., mówi, że art. 86a u.p.t.u otrzymuje brzmienie:
"Art. 86a. 1. W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku."

Zgodnie z art. 86a ust. 2 u.p.t.u. do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze oraz wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Regulacja nie ma zastosowania w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Odliczenie wynosić będzie wówczas 100 proc.

Jak można wywnioskować z treści pytania, podatnik wykorzystuje pojazd (motocykl) zarówno do działalności gospodarczej, jak też do innych celów, wobec czego będzie mu przysługiwało jedynie 50 proc. odliczenie podatku.

Zasadnym wydaje się przywołanie również art. 13 ust. 1 u.z. Przepis ten mówi, że "w przypadku pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, w stosunku do których na dzień poprzedzający dzień wejścia w życie niniejszej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze, nie stosuje się przepisu art. 86a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w odniesieniu do wydatków, o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 2 tej ustawy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Dodatkowo zgodnie z ust. 2. przepis ust. 1 ma zastosowanie w odniesieniu do umów, o których mowa w tym przepisie:
1) bez uwzględnienia zmian umowy dokonywanych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy oraz
2) pod warunkiem że:
a) pojazdy samochodowe będące przedmiotem tych umów zostały wydane podatnikowi przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy,
b) umowa została zarejestrowana przez podatnika dokonującego odliczenia u właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Ze względu na to, że ustawodawca stwierdził, iż "(...) w stosunku do których na dzień poprzedzający dzień wejścia w życie niniejszej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze (...)" to prawo do pełnego odliczenia podatku nie będzie to miało zastosowania do podatnika, gdyż przysługiwało mu do tej pory jedynie odliczenie w wysokości 60 proc. (patrz wyżej).

Podsumowując mając na względzie opisaną w pytaniu sytuację, od 1 kwietnia 2014 r. podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. podatku naliczonego wynikającego z uiszczanych rat leasingowych.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego