Najpierw funkcjonariusze celni pełniący służbę na drodze krajowej nr 8 zatrzymali do kontroli tira na litewskich numerach rejestracyjnych załadowanego artykułami spożywczymi. Podczas szczegółowej rewizji ciężarówki służbowy labrador Nero natychmiast drapaniem zaznaczył palety, na których znajdowały się kartony z sokami owocowymi.

Po dokładnym sprawdzeniu ładunku okazało się, że na 2 paletach, w kartonach po napojach ukryte są papierosy. W pojedynczych opakowaniach soków upchanych było od 15 do 25 paczek. Łącznie w ciężarówce kierowanej przez 39-letniego Litwina celnicy znaleźli 5 tys. paczek papierosów z litewską i białoruską akcyzą.

Kolejny zatrzymany w Budzisku przemyt był znaczenie większy. W z pozoru pustym tirze na serbskich numerach rejestracyjnych, jadącym z Rosji do Serbii, podlascy celnicy wykryli 21 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. Kontrabanda ukryta była w przerobionym dachu naczepy.

W obu przypadkach Służba Celna wszczęła postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu papierosów. Nielegalne wyroby tytoniowe trafiły do magazynu Urzędu Celnego w Suwałkach.

Przemytnicy muszą liczyć się z karą grzywny, karą pozbawienia wolności, a także utratą nielegalnego towaru i samochodów służących do jego transportu.