W stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia z 23 sierpnia 2010 r. nowe przepisy nie zawierają regulacji dotyczących sposobu prowadzenia ewidencji dokumentów handlowych towarzyszących przemieszczaniu tych wyrobów oraz zakresu danych, które powinna zawierać ewidencja. Regulacje w tym zakresie zostały umieszczone w nowym rozporządzeniu, które ma zawierać kompleksowe regulacje w zakresie ewidencji i innych dokumentacji prowadzonych na potrzeby akcyzy.

Do najważniejszych zmian wprowadzanych rozporządzeniem, w stosunku do regulacji obecnie obowiązujących, zaliczyć należy:

- uzupełnienie dołączanych do wniosków o zwrot akcyzy dokumentów, które potwierdzają zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy, o alternatywne dowody zakończenia tej procedury, zgodnie z regulacjami przewidzianymi w ustawie,

- doregulowanie kwestii dokonywania przeładunku poza składem podatkowym wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy poza systemem.

Rozwiązania w zakresie sposobu obiegu kart uproszczonego dokumentu towarzyszącego oraz warunki na jakich dokument handlowy może zastąpić uproszczony dokument towarzyszący nie uległy zmianie. Również wzór uproszczonego dokumentu towarzyszącego, stosowanego przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w obrocie wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, stanowiący załącznik do rozporządzenia, nie uległ zmianie i jest tożsamy ze wzorem określonym w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu.

Rozporządzenie ministra finansów z 15 grudnia 2015 r. w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych (Dz. U. poz. 2235) weszło w życie 1 stycznia 2016 r.

 

Dowiedz się więcej z książki
Akcyza. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł