Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, pozostawienie decyzji odnośnie zgłoszenia się do ubezpieczenia w okresie pierwszych miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej jest rozwiązaniem słusznym, pozostawiającym swobodę w zakresie inwestowania własnego kapitału w rozwój firmy, bądź też w stabilne kreowanie przyszłych świadczeń emerytalnych. Należy w tym miejscu podkreślić, iż osoby zainteresowane skorzystaniem z przywileju „wakacji ubezpieczeniowych” powinny mieć świadomość tego, iż w powyższym okresie nie będą podlegały żadnym ubezpieczeniom, a więc przykładowo skorzystanie z opieki medycznej wymagało będzie poniesienia pełnych kosztów usługi.
Proponowana nowelizacja pozwoli zmniejszyć wysokie obciążenia publicznoprawne dla przedsiębiorców i zwiększy szanse na utrzymanie się na rynku w początkowym, najtrudniejszym okresie prowadzenia własnego biznesu – uważa Krajowa Izba Gospodarcza, oceniając projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Doprecyzowania wymaga relacja przepisów proponowanych przez Komisję „Przyjazne Państwo” do art. 18 a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który przewiduje możliwości obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych w ciągu 24 miesięcy od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Kwestią otwartą pozostaje pozostawienie rozpoczęcie biegu tego okresu bez zmian, bądź też wprowadzenie dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, będących osobami fizycznymi wykonujących działalność we własnym imieniu, innego terminu rozpoczęcia, pokrywającego się z terminem zakończenia „wakacji ubezpieczeniowych”.
Zdaniem KIG, r
ozwiązanie proponowane przez Komisję „Przyjazne Państwo” wpisuje się w inne regulacje stymulujące rozwój przedsiębiorczości, takie jak obniżenie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne w okresie pierwszych dwóch lat prowadzenia działalności gospodarczej i nie ogranicza możliwości dobrowolnego ubezpieczenia się przez zainteresowanych. - Proponujemy, aby okres „wakacji ubezpieczeniowych” wynosił 6 miesięcy - napisali w swojej opinii eksperci KIG.