Ustawa z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli weszła w życie 2 sierpnia 2023 r.  Według jej przepisów uczniowie klas IV, a właściwie ich rodzice, dostaną komputery na własność. Nauczyciele będą mogli natomiast dostać bon na 2500 zł, który zrealizują w sklepie zgłoszonym na ministerialną listę. Resort edukacji przygotował przepisy wykonawcze dotyczące umów zawieranych z rodzicami uczniów - w tym umowy przekazania komputera na własność oraz umowy użyczenia.

 

Komputery do kontroli - darmowy laptop trzeba będzie okazać>>

 

Jeden laptop na ucznia

Większość komputerów przejdzie na własność rodziców uczniów na podstawie umowy zawartej przez nich z organem prowadzącym szkołę (jednostką samorządu terytorialnego, ministrem, stowarzyszeniem), który sporządzi protokół z przekazania sprzętu. Umowa może być podpisana własnoręcznie, podpisem kwalifikowanym, bądź zawarta w postaci elektronicznej. Odbierając sprzęt, rodzic będzie musiał złożyć oświadczenie do organu prowadzącego, że uczeń nie otrzymał laptopa w innej szkole/klasie objętej wsparciem, i zawrzeć klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

 

Ta odpowiedzialność to kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat (art. 233 par. 6 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny). A co jeżeli rodzice nie będą chcieli laptopa, bo np. ich dziecko jeden już ma? Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.w.r.k.c. właścicielem sprzętu stanie się organ prowadzący i przekaże go uczniowi na podstawie umowy użyczenia zawartej z rodzicami.

Czytaj w LEX: Zasady przyznawania darmowych laptopów uczniom w związku z rozwojem kompetencji cyfrowych >

 

Zakaz rozporządzania użyczonym przedmiotem

Umowa, której treść zamieszczono w załączniku do rozporządzenia, zobowiązuje rodziców przejmujących komputer w użyczenie do:

  1. nieusuwania wzorów graficznych, oznaczeń (logo), symboli, naklejek (licencji) dotyczących promocji realizowanego wsparcia;
  2. okazania w siedzibie szkoły, do której uczęszcza uczeń klasy objętej wsparciem Przedmiotu Umowy, jeżeli zaistnieje taka potrzeba;
  3. uczestnictwa w monitoringu i ewaluacji, w szczególności do wypełniania ankiet.

 

Oprócz tego we wzorze znalazły się warunki dotyczące zakończenia umowy i zwrotu komputera organowi prowadzącemu. Laptopa zwraca się:

  1. wraz z upływem okresu, na jaki zawarto umowę;
  2. w przypadku wcześniejszego rozwiązania Umowy, terminie 10 dni od dnia rozwiązania umowy;
  3. w przypadku zmiany szkoły przez ucznia klasy objętej wsparciem, Przedmiot Umowy podlega zwrotowi do organu prowadzącego, w terminie 30 dni od dnia zmiany szkoły, chyba, że strony postanowią inaczej.

 

Zobacz wzory dokumentów: 

 

Można kontrolować wypełnianie obowiązków

W odróżnieniu od umowy przekazującej komputery rodzicowi na własność, organ prowadzący ma w tym przypadku podstawy sprawdzania, co dzieje się z komputerem. Wojciech Wróbel, adwokat w kancelarii WLD Legal Wróbel Lech-Drupka Dubis w Rzeszowie , wskazuje, że w tym wypadku wymóg okazania sprzętu, jego zwrotu, niezrywania oznaczeń będzie skuteczny.

- Organ prowadzący zachowa prawa do komputera, więc - w momencie zawarcia umowy - rodzic przyjmujący komputer w użyczenie będzie musiał się dostosować do warunków wynikających z umowy - wskazuje.

Umowa zawiera też klauzulę prorogacyjną, według której wszelkie spory wynikłe na tle umowy pomiędzy stronami oraz pomiędzy którąkolwiek ze stron a ministrem, będą rozstrzygane polubownie. Jeżeli w ciągu 14 dni od powstania sporu nie zostanie zawarte porozumienie, spór będzie rozstrzygał sąd właściwy miejscowo odpowiednio dla siedziby organu prowadzącego.

Zobacz wzór dokumentu: Wniosek organu prowadzącego o przekazanie większej liczby laptopów niż przewidywana liczba uczniów >

 

Odpowiedzialność za zniszczenie rzeczy

Rodzic musi zwrócić rzecz w niepogorszonym stanie. Nie ponosi jednak odpowiedzialności za zużycie rzeczy, które jest następstwem prawidłowego używania. - Jeżeli użyczona rzecz została oddana w gorszym stanie, użyczający może domagać się zapłaty odszkodowania albo przywrócenia tej rzeczy do odpowiedniego stanu - wskazuje mec. Wróbel.

Dodaje, że rodzic ponosić będzie również ewentualną odpowiedzialność odszkodowawczą, gdy dojdzie do zniszczenia komputera. Ale nie tylko - jako że organ prowadzący będzie właścicielem rzeczy, możliwa będzie również odpowiedzialność karna - według art. 288 kk, osoba, która cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Podobnie będzie z przywłaszczeniem rzeczy, jeżeli rodzić nie będzie jej chciał zwrócić organowi prowadzącemu - według art. 284 kodeksu karnego, kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

Zapraszamy na szkolenie online: Wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli >