Nowela dodaje do ustawy o systemie oświaty rozdziały: 3a i 3b. Pierwszy określi ogólne zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych, przede wszystkim zaś: co podlega ocenie w szkole, cel oceniania, sposób uzasadniania oceny przez nauczycieli oraz zasady sporządzania klasyfikacji. Podobnie będzie z drugim z dodanych do ustawy rozdziałów. Ureguluje zasady przeprowadzania sprawdzianu oraz egzaminów zewnętrznych, m.in.: cel ich przeprowadzania, formę, zasady zwalniania uczniów oraz obowiązki szkół związane z organizacją egzaminów.

Egzaminowanie i ocenianie uczniów - uwaga na przepisy przejściowe>>

Po zmianach organy nadzoru pedagogicznego mają lepiej i w sposób bardziej obiektywny oceniać pracę placówek. Wizytatorzy nie będą już musieli uprzedzać dyrektora szkoły o tym, że chcą sprawdzić, jak wyglądają zajęcia w danej placówce.

Wizytator nadal uprzedzi, że przyjdzie do szkoły, nie powie tylko, na jaką lekcję>>

Zmienia się również tryb organizowania dodatkowych zajęć, finansowanych ze środków unijnych. Do Karty Nauczyciela zostanie dodany art. 35a, który umożliwi nauczycielowi prowadzenie zajęć finansowanych przez UE w ramach stosunku pracy - przydzielenie nauczycielowi dodatkowych godzin będzie możliwe tylko za jego zgodą. Nie będą wliczane do pensum, a stawka za każdą godzinę będzie wynosić tyle, co za godzinę ponadwymiarową.

Dyrektor szkoły określi, ile zarobi dodatkowy nauczyciel>>

Tworząc nowe przepisy, resort oświaty dążył do zwiększenia znaczenia ocen opisowych w procesie edukacji. Pierwotna wersja projektu zakładała, że nauczyciele klas I-III będą oceniać uczniów wyłącznie w takiej formie, ponieważ, według MEN, pozytywniej wpływa to na motywację i postępy ucznia. Ostatecznie jednak resort zmodyfikował nieco swój pomysł i do ustawy o systemie oświaty dodany został przepis, według którego oceny bieżące wystawiane uczniom klas I-III będą mogły mieć formę opisową. Takie noty stosować też będzie można na dalszych etapach edukacji.

Ocena opisowa także dla gimnazjalisty>>

Zmienią się także regulacje dotyczące egzaminowania uczniów. Podejrzenie, że zdający nie pracował samodzielnie lub udostępnił innej osobie swoją pracę, nie spowoduje już natychmiastowego unieważnienia egzaminu. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE) przekaże natomiast uczniowi (słuchaczowi, absolwentowi) lub jego opiekunom – za pośrednictwem dyrektora szkoły, do której uczęszczał – pisemną informację o zamiarze podjęcia takiej decyzji. Zdający będzie miał okazję się wytłumaczyć.

OKE ostrzeże, zanim unieważni egzamin>>

Osoba, która trzeci raz przystępuje do matury, będzie musiała wnieść opłatę. Dzięki temu zmaleć ma liczba osób, które zgłaszają chęć przystąpienia do egzaminu, a potem nań nie przychodzą.

Prawie 50 zł za trzecie podejście do matury>>

Ustawa dodaje również nowy przepis (art. 5g u.s.o), który wprost zakazuje publicznym przedszkolom, innym formom wychowania przedszkolnego, szkołom i placówkom pobierania opłat  za udostępnianie rodzicom gromadzonych informacji w zakresie nauczania, wychowania oraz opieki, dotyczących ich dzieci.

Rodzic z domu sprawdzi oceny dziecka. Dostęp do elektronicznych dzienników zawsze za darmo>>