Odpowiedź: zwolnienie lekarskie przerywa wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego, ale nie przerywa wykorzystywania dnia wolnych.

Uzasadnienie:  w sytuacjach, które wyczerpująco wymieniono w art. 166 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., następuje obligatoryjne przerwanie urlopu. Pracodawca ma obowiązek udzielić część urlopu niewykorzystaną wskutek przerwania w terminie późniejszym. Jedną z tych sytuacji jest czasowa niezdolności do pracy wskutek choroby. Urlopu udziela się w terminie późniejszym, uzgodnionym z pracownikiem. Przykładowo, pracodawca może zgodzić się na wykorzystanie części urlopu bezpośrednio po ostatnim dniu zaplanowanego wypoczynku, czyli od 15 sierpnia.

Zobacz także: Pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby

Takiej regulacji, jak dotycząca obowiązkowego przerwania urlopu nie wprowadzono odnośnie dni wolnych udzielonych za pracę w niedziele i święta (patrz art. 1511k.p.). Oznacza to, że jeżeli pracownica przedstawiła zwolnienie lekarskie obejmujące takie dni, pracodawca nie ma obowiązku udzielenia nowych dni wolnych za pracę w niedziele i święta. Warto zauważyć, że jeżeli pracownik choruje w niedzielę czy święto i otrzymał zwolnienie lekarskie obejmujące te dni, to pracodawca nie udziela mu dni wolnych w zamian za niedzielę czy święto.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych