Jednym z założeń projektu Prawa upadłościowego jest zrównanie wierzycieli w postępowaniu upadłościowym. Po zmianach istnieć mają tylko trzy kategorie wierzytelności. Pierwsza obejmie dotychczasowe kategorie pierwszą i drugą tj. przede wszystkim koszty postępowania upadłościowego oraz należności alimentacyjne i wynikające ze stosunku pracy. Do drugiej kategorii wejdą obecne trzecia i czwarta, co oznacza, że podmioty publiczne nie będą już miały pierwszeństwa przed prywatnymi.

W nieuprzywilejowanej kategorii drugiej znajdą się także roszczenia z tytułu wynagrodzenia osób, które zarządzały upadłym podmiotem. Na bieżąco zaspokajane mają być z kolei koszty postępowania upadłościowego i wydatki niezbędne do osiągnięcia celu postępowania.
"Należności z tytułu składek są - co do zasady - jedynym źródłem finansowania systemu ubezpieczenia społecznego, a zatem ich ochrona powinna stanowić priorytet, nawet w porównaniu z należnościami fiskalnymi, na które składają się różne podatki" - podkreśla ZUS.
Odnosząc się merytorycznie do proponowanych przepisów, Zakład zwraca uwagę, że projekt jest niekonsekwentny i w takim kształcie nie doprowadzi do zrównania wierzytelności publiczno- i cywilnoprawnych, ponieważ należności ze stosunku pracy (za dwa lata przed ogłoszeniem upadłości, w tym także składki) zostałyby połączone z kategorią pierwszą i nadal korzystałyby z uprzywilejowania.