Odpowiedź: zleceniobiorca zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu będzie miał prawo do zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ale też urlopu rodzicielskiego. Zleceniobiorca nie będzie miał prawa do urlopu wychowawczego.

Uzasadnienie: prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz prawo do urlopu rodzicielskiego i urlopu wychowawczego ma tylko i wyłącznie pracownik. Osoby niebędące pracownikami nie będą miały prawa do ww. urlopów jednak zachowują prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Taka zasada wynika z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p.i art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512) – dalej u.ś.p., Warunkiem nabycia zasiłku macierzyńskiego jest fakt pobierania tego zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Należy mieć na uwadze fakt, że świadczenia za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego stanowią pewien ciąg świadczeń i nie mogą być rozpatrywane w oderwaniu od zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego. Taka systematyka wynika z przepisów k.p. i u.ś.p.
W odniesieniu do uprawnień do urlopu wychowawczego zleceniobiorca nie będzie mógł nabyć do niego prawa i fakt podlegania ubezpieczeniu chorobowemu nie ma w tej sytuacji żadnego znaczenia.
Reasumując zleceniobiorca np. matka, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Natomiast nie będzie mogła złożyć wniosku o udzielenie jej urlopu wychowawczego, gdyż jest to uprawnienie pracownicze.