Odpowiedź: w tym przypadku, z chwilą obrony pracy magisterskiej osoba utraciła status studenta. Dopiero od dnia immatrykulacji na drugim kierunku studiów osoba ta będzie ponownie studentem.
W związku z tym, w okresie od 2 lipca do dnia poprzedzającego dzień immatrykulacji będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania umowy zlecenia. Należy zatem zgłosić ją do tych ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem 0411.
Uzasadnienie: na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s. studenci i uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych do ukończenia 26 roku życia, które wykonują umowę zlecenia (umowę agencyjną lub umowę o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowymi, ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. W ich przypadku nie ma także obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 18k ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 527 z późn. zm.) - dalej p.s.w. studentem jest osoba kształcącą się na studiach wyższych.
Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii - data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja - data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki (art. 167 p.s.w.).
Status studenta przysługuje od daty immatrykulacji, do daty ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów (art. 170 ust. 1 p.s.w.). Jeżeli immatrykulacja następuje po 1 października danego roku kalendarzowego, student jest zwolniony z obowiązku ubezpieczeń także w okresie między 1 października a dniem przyjęcia w poczet studentów.
Oznacza to, że od następnego dnia po dniu obrony pracy magisterskiej do dnia poprzedzającego dzień przyjęcia na inny kierunek studiów, osoby te nie posiadają już statusu studenta. W konsekwencji, jeśli w przerwie pomiędzy studiami dana osoba podejmie zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, to będzie podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
 
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych