Odpowiedź: ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można finansować przedszkola dla dzieci osób uprawnionych.

Uzasadnienie: zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 592 z późn. zm.) – dalej u.z.f.ś.s. – fundusz ten przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. W myśl art. 2 pkt 1 u.z.f.ś.s. przez działalność socjalną rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Powyższe powoduje, że ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można finansować przedszkola dla dzieci osób uprawnionych. Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są świadczenia otrzymane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych – przedszkola nie korzystają jednak ze zwolnienia podatkowego.

Dofinansowanie przedszkola można także rozumieć w inny sposób - jako przekazanie środków dla placówki. Tymczasem zgodnie z art. 2 pkt 5 u.z.f.ś.s. przez osoby uprawnione do korzystania z Funduszu - pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie ZFŚS prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Tym samym pracodawca może zawrzeć w regulaminie ZFŚS zapis mówiący, że do kategorii osób uprawnionych zalicza się dzieci z pobliskiego przedszkola czy domu dziecka.