Ogłoszony w dniu 15 lutego 2018 roku projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) zakłada, że możliwa jest sytuacja nie stosowania przepisów tej ustawy w odniesieniu do grupy tzw. mikroprzedsięborców.
W związku z faktem, że ustawa o PPK nie zawiera autonomicznej definicji mikroprzedsiębiorcy, należy posłużyć się powszechnie stosowaną w polskim systemie prawa definicją, która zawarta jest w art. 104 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ). Zgodnie z tym przepisem, za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
W przypadku takiego podmiotu zatrudniającego zwolnienie z obowiązku tworzenia PPK powstanie, jeśli w terminie 60 dni od dnia zatrudnienia pierwszej osoby zatrudnionej, wszystkie osoby zatrudnione złożą temu podmiotowi zatrudniającemu deklarację, o której mowa w art. 23 ust. 2 ustawy o PPK. Jest to deklaracja składana przez uczestnika PPK podmiotowi zatrudniającemu o rezygnacji z odprowadzania składek do PPK. Warunkiem zwolnienia jest to, aby przedmiotową deklarację o rezygnacji z odprowadzania składek do PPK złożyły wszystkie osoby zatrudnione w danym podmiocie zatrudniającym. Mimo że ustawodawca nie jest tutaj dostatecznie precyzyjny, należy przyjąć, że przedmiotową deklarację, o której mowa w art. 23 ust. 2 ustawy o PPK, złożą osoby zatrudnione, nie zaś uczestnicy PPK. Wzór deklaracji zostanie określony we właściwym rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 23 ust. 11 ustawy o PPK.
Wyłączenie obowiązku tworzenia PPK w przypadku mikroprzedsiębiorcy ma natomiast charakter czasowy. To jest, obowiązuje tylko do dnia 1 kwietnia następnego roku kalendarzowego, chyba że znowu wszystkie osoby zatrudnione u danego mikroprzedsiębiorcy złożą mu, przed dniem 1 kwietnia tego roku kalendarzowego, ponownie deklarację o rezygnacji z odprowadzania składek
w ramach PPK. Powyższe wynika z prawidłowej interpretacji dyspozycji art. 23 ust. 5 ustawy o PPK.
dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.
\ Warto wiedzieć: |