Badanie przeprowadzono w ramach współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Społecznego projektu „Zachodniopomorskie Obserwatorium Rynku Pracy.” Objęto nimi 4 348 podmiotów gospodarczych. Wyniki ankiet przedstawiono w grudniu ub.r.

Utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia deklarowało w ankietach 67,8 proc. firm. Tworzenie nowych miejsc pracy przewidywało 13,9 proc. badanych podmiotów. 5,5 proc. prognozowało zwolnienia, a 12,8 proc. nie było w stanie przewidzieć sytuacji w zakresie zatrudnienia.

Z badań wynika, że pracodawcy będą szukać średniego personelu do spraw biznesu i administracji, sprzedawców, pracowników usług osobistych, robotników obróbki metali, mechaników maszyn i urządzeń oraz robotników budowlanych, z wyłączeniem elektryków.

Do firm, które deklarują zwiększenie zatrudnienia w bieżącym roku należy spółka Kabel-Technik-Polska z Czaplinka, produkująca wiązki kabli wykorzystywanych w przemyśle samochodowym, kolejowym, telekomunikacyjnym i energetycznym. W październiku 2011 r. firma rozpoczęła budowę nowego zakładu w Drawsku Pomorskim, gdzie zamierza zatrudnić co najmniej 200 osób. Inwestycja jest warta 11 mln zł. Ma być zakończona we wrześniu br.

260 osób w nowym centrum logistyczno-transportowym zamierza zatrudnić działająca w Goleniowskim Parku Przemysłowym firma Rhenus Contract Logistics SA.

150 nowych miejsc pracy zamierza w ciągu dwóch najbliższych lat utworzyć firma KK-Electronic Polska, która wspólnie z Siemens Wind Power planuje w Szczecinie budowę stacji testów systemów sterowania elektrowni wiatrowych.

Kilkudziesięciu informatyków powinno znaleźć pracę w szczecińskim oddziale firmy Tieto Poland, integratora i producenta oprogramowania. Rekrutacja– jak poinformowała spółka - już się rozpoczęła. Firma szuka m.in. inżynierów oprogramowania, architektów systemów IT i testerów.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, na koniec grudnia 2011 r. bez pracy w regionie pozostawało blisko 109 tys. ludzi. Dane szczecińskiego GUS, mówią że w grudniu 2011 r. w Zachodniopomorskiem stopa bezrobocia wynosiła 17,5 proc.

res/ epr/ sibi/ drag/ dym/