Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP.

Prawidłowa konserwacja wiąże się z:
• czyszczeniem siatki umieszczonej na parowniku (co kilka tygodni, w zależności od potrzeb, czynność może być wykonywana przez użytkownika),
• czyszczeniem włączaniem odpowiedniej funkcji zazwyczaj jest to "autoclean" (co kilka tygodni w zależności od potrzeb, czynność może być wykonywana przez użytkownika);
• konserwacją techniczną wykonywaną przez odpowiedni personel.
Uzasadnienie
Klimatyzacja nadaje powietrzu pożądane przez nas parametry. Schłodzone powietrze będzie czyste, jeśli przed wylotem powietrza będzie umieszczony specjalny filtr, który usuwa kurz oraz zanieczyszczenia. Filtry z czasem zanieczyszczają się, przez co spada wydajność pracy całego klimatyzatora i wzrasta zużycie energii. Klimatyzatory często ulegają oblodzeniu spowodowanemu przez skraplanie się wody. W klimatyzacji mogą też rozwinąć się drobnoustroje, dla których pożywką będą zanieczyszczenia na filtrze. Klimatyzacja powinna być więc czyszczona regularnie, w celu nie tylko utrzymania dobrego stanu całego urządzenia, ale także dla utrzymania zdrowia użytkowników. Zagrzybiona klimatyzacja powoduje m.in. senność, bóle głowy, zatok, choroby płuc.
Bieżąca obsługa w odstępach np. miesięcznych polega na czyszczeniu filtrów parownika i skraplacza, oczyszczeniu parownika, sprawdzeniu drożności odpływu skraplającej się wody oraz pomiarze temperatury przy parowniku, kontroli połączeń elektrycznych i szczelności połączeń układu chłodniczego. Badanie, gdy korzystamy z klimatyzacji tylko wiosną i latem na początku i końcu "sezonu chłodniczego" obejmować powinno sprawdzenie ciśnień w układzie chłodzenia, pomiar wszystkich temperatur, kontrolę skraplacza (uszkodzenia i ryzyko korozji). To zadanie w znakomitej większości przypadków trzeba już zlecić specjalistom.
Wloty i wyloty powietrza powinny być czyszczone suchą i miękką tkaniną, natomiast do usuwania cięższych zabrudzeń trzeba będzie użyć letniej wody i łagodnego środka czyszczącego. Nie wolno używać żrących środków. Część klimatyzatorów jest wyposażana w systemy automatycznego czyszczenia filtrów. Promieniowanie ultrafioletowe usuwa nieprzyjemne zapachy i zabija bakterie Filtry czyścić należy zgodnie instrukcją producenta. Przeciętnie filtry powinny być czyszczone co 14 dni. Klimatyzacja natomiast wymaga czasami gruntownego czyszczenia. Chodzi tu zwłaszcza o kanały. Czynność ta może być zlecona wyspecjalizowanym firmom.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.