Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowa Inspekcja Pracy, a także inne instytucje, organizacje i placówki naukowo-badawcze, działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych, w tym producenci maszyn i urządzeń rolniczych.

W konkursie mogą brać udział osoby pełnoletnie, prowadzące produkcyjną działalność rolniczą, ubezpieczone w KRUS. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny w placówkach terenowych KRUS oraz na stronie internetowej www.krus.gov.pl. Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć do najbliższej placówki terenowej KRUS w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2016 r.

Przy ocenie brane będą pod uwagę następujące zagadnienia: ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym: stan schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych, stan techniczny maszyn i urządzeń stosowanych w gospodarstwie (w tym wyposażenie ruchomych elementów w osłony, podpory i inne zabezpieczenia chroniące przed wypadkami, warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich, stosowanie oraz stan i jakość środków ochrony osobistej, rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym, a ponadto – ogólna estetyka gospodarstw.

Konkurs ma charakter ogólnokrajowy i przebiega w trzech etapach - szczebel regionalny, wojewódzki i ogólnopolski. Etap regionalny konkursu trwa do 15 maja 2016 roku, etap wojewódzki - do 19 czerwca 2016 r. Następnie Centralna Komisja Konkursowa zapozna się z dokumentacją z etapów regionalnych i wojewódzkich, a następnie (w lipcu 2016 r.) przeprowadzi wizytacje gospodarstw-zwycięzców etapów wojewódzkich konkursu i na tej podstawie, oraz w oparciu o własną ocenę, wyłoni zwycięzcę – czyli właściciela najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju.

Zgodnie z regulaminem, właściciele trzech najbezpieczniejszych gospodarstw wyłonieni w etapach regionalnych oraz wojewódzkich nie mogą brać udziału w konkursie przez okres trzech kolejnych lat, a zdobywca I miejsca w finale krajowym - nie może już uczestniczyć w kolejnych edycjach Konkursu.

Edward Kołodziejczyk