Za okres od lutego do lipca 2007 r. byłam objęta, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Składkę za miesiąc sierpień 2007 r. zapłaciłam po terminie - w związku z tym straciłam prawo do zasiłku chorobowego. Złożyłam więc we wrześniu 2007 r. w ZUS wniosek o wyrejestrowanie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z datą od lutego 2007 r. oraz złożyłam korekty deklaracji bez składek na chorobowe za okres luty - sierpień 2007 r. Powstałą nadpłatę rozliczyłam ze składką na bieżąco. Obecnie - w 2011 r. ZUS wezwał mnie, nie podając podstawy prawnej, do skorygowania tychże deklaracji stwierdzając, że nie mogę się wstecz z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wyrejestrować, płacąc składki za ten okres w terminie.
Czy ma rację?
Jeżeli tak, to dlaczego przyjmował moje dokumenty korygujące?
Dlaczego wydawał mi zaświadczenia o niezaleganiu, jeżeli mam zaległości?
 

Jeżeli na skutek opłacenia składki po terminie dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy ustało 1 sierpnia 2007 r., przedsiębiorca nie miał prawa wyrejestrować się z tego ubezpieczenia w okresie, w którym mu podlegał, tj. od lutego do lipca 2007 r.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s., objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje natomiast: 1) od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony, 2) od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie, 3) od dnia ustania tytułu podlegania temu ubezpieczeniu (art. 14 ust. 2 u.s.u.s.). Tym samym, jeżeli na skutek opłacenia składki po terminie dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy ustało 1 sierpnia 2007 r. z tym dniem powinien on wyrejestrować się z tego ubezpieczenia. Przedsiębiorca nie miał natomiast prawa wyrejestrować się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w okresie, w którym mu podlegał i korzystał z ochrony ubezpieczeniowej, tj. od lutego do lipca 2007 r. Tym bardziej, że wyrejestrowanie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na wniosek ubezpieczonego nie może nastąpić wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Co do zaświadczenia o niezaleganiu to jest ono wystawiane w oparciu o stan konta płatnika składek, który z kolei jest wypadkową złożonych przez płatnika składek dokumentów ubezpieczeniowych. Dopóki więc ZUS nie stwierdził nieprawidłowości w złożonych przez przedsiębiorcę dokumentach ubezpieczeniowych mógł uważać, że wynikających z nich stan rozliczeń jest prawidłowy.