Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego (Dz. U. poz. 806) określa wymagania bezpieczeństwa dotyczące sprzętu elektrycznego przeznaczonego do użytkowania przy napięciu nominalnym od 50 V do 1000 V prądu przemiennego lub od 75 V do 1500 V prądu stałego.

Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do: sprzętu elektrycznego przeznaczonego do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej; sprzętu elektrycznego o przeznaczeniu radiologicznym i medycznym; elektrycznych części dźwigów osobowych i towarowych oraz liczników energii elektrycznej; wtyczek i gniazd do użytku domowego oraz urządzeń sterujących do ogrodzeń pod napięciem; specjalistycznego sprzętu elektrycznego przeznaczonego do użytku na statkach (pływających i powietrznych) oraz na kolei spełniającego wymagania bezpieczeństwa ustalone przez organizacje międzynarodowe, których Polska jest członkiem, a także sprzętu do zakłóceń radioelektrycznych i specjalnie skonstruowanych zestawów do przeprowadzania badań przeznaczonych wyłącznie do użytku w tym celu w jednostkach badawczo-rozwojowych.

Sprzęt elektryczny może być udostępniany na rynku tylko wówczas, gdy po skonstruowaniu go zgodnie z zasadami dobrej praktyki inżynierskiej w zakresie zasad bezpieczeństwa nie zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi, zwierząt domowych i mieniu – oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie zainstalowany, utrzymywany i użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Sprzęt elektryczny musi być zaprojektowany i wytworzony w sposób zapewniający jego zgodność z niżej podanymi zasadami ochrony przed zagrożeniami – pod warunkiem, że jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i utrzymywany we właściwym stanie technicznym.

W celu ochrony przed zagrożeniami stwarzanymi przez sprzęt elektryczny, w procesie jego projektowania i wytwarzania należy przewidzieć i zastosować w nim środki techniczne zapewniające:

1) ochronę ludzi i zwierząt domowych przed niebezpieczeństwem urazu lub innej szkody, mogących powstać w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z elektrycznością;

2) niepowstawanie temperatury, łuku elektrycznego lub promieniowania, mogących spowodować niebezpieczeństwo;

3) ochronę ludzi, zwierząt domowych i mienia przed niebezpieczeństwem o charakterze nieelektrycznym, spowodowanym przez ten sprzęt;

4) odpowiednią do dających się przewidzieć warunków izolację.

Ponadto w celu ochrony przed zagrożeniami mogącymi powstać na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych na sprzęt elektryczny, w procesie projektowania i wytwarzania należy przewidzieć i zastosować środki techniczne zapewniające spełnianie wymagań mechanicznych w taki sposób, aby ludzie, zwierzęta domowe oraz mienie nie byli narażeni na niebezpieczeństwo, w tym niebezpieczeństwo związane z możliwymi do przewidzenia warunkami przeciążenia.

Sprzęt elektryczny wyprodukowany zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa norm obowiązujących w państwie członkowskim UE uważa się za zgodny z wymaganiami, pod warunkiem, że zapewni to poziom bezpieczeństwa równy temu, jaki obowiązuje na terytorium RP. Ocena zgodności sprzętu elektrycznego z wymaganiami jest dokonywana na podstawie wewnętrznej kontroli produkcji określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Na sprzęcie elektrycznym producent jest obowiązany zamieścić podstawowe informacje, których znajomość i przestrzeganie są warunkiem, aby sprzęt był użytkowany bezpiecznie i zgodnie z jego przeznaczeniem. W razie braku możliwości zamieszczenia takich informacji na sprzęcie elektrycznym informacje te powinny być podane w dołączonym dokumencie. Na sprzęcie elektrycznym lub na jego tabliczce znamionowej powinno być umieszczone (w sposób widoczny, czytelny i trwały) oznakowanie CE. W przypadku braku możliwości umieszczenia oznakowania CE na sprzęcie elektrycznym lub na jego tabliczce znamionowej oznakowanie CE powinno być umieszczone na opakowaniu oraz na dołączonych do niego dokumentach.

Sprzęt elektryczny wprowadzany do obrotu musi być opatrzony numerem typu, partii lub serii lub inną informacją umożliwiającą jego identyfikację, a w przypadku gdy rozmiar lub charakter sprzętu elektrycznego to uniemożliwiają, informacje te muszą być umieszczone na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do sprzętu elektrycznego. Ponadto sprzęt elektryczny wprowadzany do obrotu musi być opatrzony nazwiskiem lub nazwą producenta lub importera, zarejestrowaną nazwą handlową lub zarejestrowanym znakiem towarowym i adresem pocztowym wskazującym pojedynczy punkt, w którym można skontaktować się z producentem lub importerem.

Edward Kołodziejczyk