Z udziałem głównego inspektora pracy Iwony Hickiewicz 8 września 2015 r. obradowała w gmachu Sejmu Rada Ochrony Pracy. Tematem wiodącym posiedzenia były programy wspierania poprawy warunków pracy realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach funduszu prewencji wypadkowej.
Ustawowym zadaniem ZUS jest wspomaganie płatników składek w działaniach na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Realizując je zakład dofinansowuje projekty doradcze i inwestycyjne skierowane na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. Mogą one dotyczyć identyfikacji zagrożeń w miejscu pracy i oceny ryzyka zawodowego, wykonania pomiarów stężeń i natężeń czynników szkodliwych, doboru środków ochrony indywidualnej, zakupu i instalacji osłon i urządzeń ochronnych, itp.
Płatnicy składek mogą się ubiegać o dofinansowanie takich działań. Wysokość dopłaty jest uzależniona od liczby osób, za które odprowadzają składki na ubezpieczenie wypadkowe. Poziom subwencji wynosi od 20 do 90 proc. wartości projektu. Jak poinformowano w trakcie obrad, w okresie od 2013 r. do 31 lipca 2015 r. do ZUS wpłynęło 1546 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 132060018,56 zł.
W celu zmiany tolerancyjnych postaw wobec niebezpiecznego zachowania lub niebezpiecznych warunków ZUS wprowadził do swojej oferty, dedykowanej pracodawcom lub osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo pracy w przedsiębiorstwie, bezpłatne szkolenia. W latach 2003–2014 przeprowadził łącznie ponad 1900 takich szkoleń, w których uczestniczyło ponad 52.000 osób. W roku 2014 w szkoleniach uczestniczyło 9801 osób.
Oprócz wspomnianych przedsięwzięć ZUS nieodpłatnie upowszechnia, m.in. poprzez sieć swoich oddziałów, materiały informacyjne z zakresu prewencji wypadkowej, w postaci broszur, plakatów, ulotek, płyt CD, kart z instruktażem stanowiskowym, dotyczących bezpieczeństwa pracy. Znaczna część tych materiałów publikowana jest we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy w ramach realizacji postanowień porozumienia o współdziałaniu obu urzędów z listopada 2010 r.
Źródło: www.pip.gov.pl, stan z dnia 10 września 2015 r.