Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. obowiązkiem pracodawcy w przypadku pracy w upale jest bezpłatne dostarczenie pracownikom zimnych napojów w ilości, która zaspakaja potrzeby pracownika. Jeżeli praca wykonywana jest w szczególnie ciężkich warunkach, pracownikowi (poza wodą) pracodawca powinien dostarczyć także napoje wzbogacone o sole mineralne i witaminy. Do prac w szczególnie ciężkich warunkach zaliczają się te wykonywane na otwartej przestrzeni, przy temperaturze ponad 25°C oraz te wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, przy temperaturze ponad 28°C.
Ani Kodeks Pracy, ani żaden inny przepis prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku zapewnienia klimatyzacji. Jednak należy pamiętać, że minimalną temperaturą, jaka powinna być w pomieszczeniu biurowym jest 18°C . Przepisy nie mówią o tym, jaka powinna być temperatura maksymalna, ale najlepsze warunki do funkcjonowania dla człowieka to temperatura około 20°C. W związku z tym pracodawca może pomyśleć o zainstalowaniu klimatyzacji, zwłaszcza że jest to standardem w nowoczesnych budynkach.
Pracownicy pracujący na zewnątrz nie powinni rezygnować z odzieży ochronnej i nie zamieniać kombinezonów na koszulki z krótkim rękawem. Odzież ochronna przede wszystkim ma za zadanie chronić pracownika przed różnymi niebezpieczeństwami jakie zagrażają mu w miejscu pracy. Do takich zagrożeń zaliczane są również zbyt wysokie temperatury. Pracodawca może zainwestować w odzież lepszej jakości, która spełni swoje funkcje ochronne i jednocześnie będzie przewiewna i komfortowa również w czasie upałów.
– Istnieją nowoczesne zaawanasowane rozwiązania, które pozwalają na komfortową pracę latem. Tkaniny które zapewniają termoregulację, są bardzo popularne i zdobywają co raz większą rzeszę zwolenników. Pozwalają na transpiracje wilgoci z ciała na zewnątrz, dzięki czemu w lecie użytkownik ma większy komfort pracy – mówi Elżbieta Rogowska, Dyrektor Handlowy w firmie PW Krystian. – Jako producenci odzieży dbamy także, aby konstrukcja odzieży zapewniała wysoki poziom komfortu przez zastosowanie np. otworów wentylacyjnych lub elementów z tkanin lub dzianin przewiewnych – dodaje.
Zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do pracy w czasie upałów sprawia, że jej wykonywanie nie jest tak uciążliwe. Jednak oprócz przestrzegania norm, w tym szczególnym czasie ważna jest również szczególna czujność i rozwaga. Chwila odpoczynku w zacienionym miejscu może być pomocna.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Dowiedz się więcej z książki
Bezpieczeństwo i higiena pracy. Pytania i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł