Polskie rodziny złożyły już ponad 2 mln wniosków o świadczenie wychowawcze: ponad 1,5 mln w gminach i prawie 500 tys. online.

W sumie uprawnionych do świadczenia jest 2,7 mln rodziców i opiekunów. Łącznie wsparciem objętych może zostać ok. 3,7 mln dzieci.

Najwięcej wniosków złożono do tej pory na Mazowszu (ponad 194 tys.), w Wielkopolsce (ponad 156 tys.) oraz na Śląsku (ponad 151 tys.).

W Białymstoku w ciągu pierwszych dwóch tygodni od startu programu wnioski złożyło ok. 83 proc. uprawnionych, czyli 11,3 tys. mieszkańców. Ponad 2/3 uprawnionych złożyło wnioski w Łodzi (ponad 20,1 tys.) oraz w Katowicach (10 tys.).

Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia w całej Polsce. Wnioski można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez internet korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.

Wśród elektronicznych kanałów największą popularnością cieszy się bankowość elektroniczna 95 proc. wniosków on-line złożono właśnie tą drogą. W programie uczestniczy już 14 banków. W sumie udział w programie zadeklarowało 21 instytucji. O kolejnych terminach, w których banki będą dołączać do programu, można przeczytać na stronie: rodzina500plus.gov.pl.

Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 29 kwietnia 2016 r.