Wóycicka relacjonując dziennikarzom środowe spotkanie Komorowskiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat reformy emerytalnej powiedziała, że było ono "owocne i ciekawe".

Jak podkreśliła, propozycje przedstawione podczas spotkania przez polityków poszczególnych klubów odzwierciedlały istotne problemy społeczne, w tym. m.in. kwestie polityki prorodzinnej.

"Oczywiście wszyscy sobie zdają sprawę, również przedstawiciele partii, że polityka rodzinna, polityka wspomagające odpowiedzialne rodzicielstwo nie jest receptą na rozwiązanie w średnim okresie problemów i dylematów systemu emerytalnego, ale musi być prowadzona po to, aby to tempo zmian zostało zahamowane w przyszłości i żeby nastąpiła - daleko niestety w przyszłości - również odbudowa demograficzna Polski" - powiedziała Wójcicka.

Jak podkreśliła, w sprawie reformy systemu emerytalnego kluczowym dylematem jest zachowanie odpowiedniej wysokości świadczeń emerytalnych i stabilności systemu emerytalnego, w sytuacji starzenia się ludności w Polsce.

W jej ocenie, wśród mieszkańców krajów europejskich, Polacy nie są najbardziej krytycznymi przeciwnikami pomysłu podniesienia wieku emerytalnego. "To też jest sygnał, że ta debata tworzy też pewne przesłanki do dalszej dyskusji" - oceniła prezydencka minister. (PAP)

agy/ hgt/ ann/ eaw/ jbr/