5 października br. weszły w życie przepisy umożliwiające zapewnienie asysty policjanta pracownikowi socjalnemu wykonującemu zadania w terenie. Rozwiązanie to wprowadziła ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. poz. 1310). Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", nowe przepisy związane z występowaniem o wsparcie policji to efekt tragicznych wydarzeń, do których doszło pod koniec 2014 r. w Makowie. W wyniku podpalenia budynku tamtejszego ośrodka pomocy społecznej (OPS) śmierć poniosło dwóch pracowników socjalnych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wtedy podjąć działania zwiększające bezpieczeństwo takich osób. Jednym z nich jest wpisanie do ustawy specjalnej procedury, która ma przeciwdziałać fizycznym atakom na pracowników OPS.
Po pierwsze, zgodnie z nowymi rozwiązaniami będzie on mógł przeprowadzać rodzinny wywiad środowiskowy lub świadczyć inne działania w terenie w towarzystwie drugiego pracownika. Po drugie zaś, taka osoba będzie mogła zwrócić się do swojego kierownika, aby ten wystąpił do komendanta policji o zapewnienie mu asysty funkcjonariusza.
Ustawa nie wskazuje jednak, w jakich sytuacjach pracownicy socjalni powinni kierować prośby o wsparcie policji. Dlatego eksperci obawiają się, że nowe przepisy będą nadużywane i wykorzystywane przy każdej wizycie w terenie. Szefostwo OPS twierdzi jednak, że takie przypadki raczej nie powinny mieć miejsca.

Więcej na ten temat w Serwsie BHP.