- W rankingu decyzji wydanych w programie „Rodzina 500 plus” na czele znajduje się woj. świętokrzyskie, gdzie wydano 77 proc. decyzji w stosunku do złożonych wniosków – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, podsumowując w KPRM dwa miesiące programu.

Kolejne województwa, w których wydano ponad 70 proc. decyzji, to: lubuskie, zachodniopomorskie, podlaskie, lubelskie i opolskie.

Na końcu rankingu znajduje się woj. śląskie, z 57 proc. wydanych decyzji, małopolskie – 58 proc. oraz mazowieckie i dolnośląskie – po 60 proc.

Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie, to najwięcej decyzji, bo prawie 79 proc., wydano w Toruniu, kolejne to: Zielona Góra, Kielce, Gorzów, Szczecin, Katowice i Lublin. Najmniej wydanych decyzji ma Kraków – 33 proc., Łódź i Olsztyn po 37 proc., Wrocław – 38 proc., Rzeszów, Warszawa i Gdańsk po 40 proc.

Pierwszy etap programu charakteryzował się dużą sprawnością samorządów w przyjmowaniu wniosków, nie bez znaczenia był też elektroniczny kanał ich składania. Obecny etap jest trudniejszy, bo to wydawanie decyzji. Tu wychodzi sprawność organizacyjna i umiejętność poradzenia sobie z obsługą wniosków – podsumowała minister.

Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 14 czerwca 2016 r.