W sierpniowym wydaniu Personelu Plus
\

Sierpniowy numer Personelu Plus już w sprzedaży! W tym miesiącu tematem przewodnim miesięcznika jest zarządzanie zakładowym funduszem świadczeń socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek prowadzenia działalności socjalnej wobec pracowników. W jaki sposób może się z niego wywiązać? Jakie są alternatywy dla ZFŚS? Swoimi doświadczeniami dzielą się specjaliści ds. HR oraz eksperci w dziedzinie prawa pracy. Zachęcamy również do zapoznania się z niestandardowym podejściem w tym obszarze.

Ponadto w najnowszym numerze przedstawiamy wywiad z Ricardem Cupido dotyczący zarządzania wielokulturowością w organizacji. Dyrektor zarządzający Brown-Forman Polska wskazuje korzyści płynące z różnorodności zatrudnianych pracowników oraz implementowania elementów lokalnej kultury w przedsiębiorstwie. Prezentujemy także podejście polskich pracowników i menedżerów do koncepcji employer brandingu. Z artykułu można dowiedzieć się m.in. jakie atrybuty pracodawcy cenione są przez kandydatów do pracy. Lektura czasopisma przybliży również wpływ funkcjonowania działu HR na zachowania etyczne i nieetyczne. Wzięliśmy także pod lupę ostatnie branżowe wydarzenia - czytelnicy będą mogli przeczytać relacje: z HR Breakfast, Nowoczesnych spotkań HR dla biznesu czy też gali finałowej konkursu „Grasz o staż”. Ujęliśmy ponadto rozważania dotyczące kreatywności i korzyści, jakie może ona przynieść w przedsiębiorstwie. Kolejnym tematem jest zarządzanie przez kompetencje. Zagadnienie prezentujemy na przykładzie dobrej praktyki firmy Norma ukazującej, że również w małych firmach jest to możliwe. Czytelnicy poznają również odpowiedzi na pojawiające się na co dzień w obszarze stosowania przepisów prawa pracy pytania.

Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus/

oraz do zapoznania się ze spisem treści!

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie: www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321

Spis Treści:

Dział: Temat numeru

Prawne aspekty tworzenia i prowadzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest traktowany jako realizacja obowiązku pracodawcy zaspokajania socjalnych potrzeb pracowników i jako taki jest instytucją od lat już w Polsce zakorzenioną. Najnowsze przepisy o nim zostały wprowadzone w 1994 r.

Czym jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych?

Zgodnie z art. 16 oraz art. 94 pkt 8 kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia działalności socjalnej, a podstawą jej realizacji jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Serwis inny niż wszystkie

Każdy, kto pracował z osobami niepełnosprawnymi, wie, jak wydajni i lojalni to pracownicy. Aby pomóc pracodawcom do nich dotrzeć, został stworzony serwis rekrutacyjny sprawniwpracy.pl umożliwiający budowanie między nimi bezpośrednich relacji.

Funduszowi dziękujemy!

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) tak dalece wrósł w polską rzeczywistość gospodarczą, że dla wielu pracodawców jego istnienie wydaje się oczywistością. A co by się stało, gdyby firma zrezygnowała z funduszu? Jak zareagowałyby na to związki zawodowe? Czy w ogóle jest to możliwe? Przykład firmy Volkswagen Poznań Sp. z o.o. pokazuje, że przedsiębiorstwo może z powodzeniem obyć się bez ZFŚS.

Dział: Ludzie i Wydarzenia

Zanurz się w lokalnej kulturze

Rozmowa z Ricardem Cupido, dyrektorem zarządzającym Brown-Forman Polska, o zarządzaniu w globalnej wiosce oraz osiągnięciu sukcesu w wielonarodowym biznesie.

Nie taki diabeł straszny...

Czy pracy tymczasowej należy się bać? Jakie korzyści z tą formą zatrudnienia wiążą się dla pracodawcy, a jakie dla pracownika? Na te tematy rozmawiano podczas pięciu już spotkań pt. „Nowoczesne rozwiązania HR dla biznesu” w różnych miastach Polski.

Jak oswoić pokolenie Y i C?

Pracownicy z pokolenia Y i C wnoszą na rynek pracy nową wartość, ale również wyzwania dla zarządzających nimi. Wiele ich zachowań zaskakuje, a nawet wywołuje lęk. Co zatem warto wiedzieć o pokoleniu Y i C? Jak skonfrontować oczekiwania młodych z wymogami pracy?

Na Warmii i Mazurach promuje się społeczną odpowiedzialność biznesu

O propagowaniu pozytywnych wzorców i najlepszych inicjatyw służących stworzeniu społecznej przestrzeni do wymiany doświadczeń oraz inicjowaniu nowych rozwiązań w zakresie odpowiedzialności społecznej pracodawców opowiada Małgorzata Romaniuk, kierownik projektu „Warmińsko-Mazurskie Forum Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu” (WaMaBOSS).

Najlepsza praktyka

Tajemnica prawdziwego sukcesu – w pracy, w nauce, w działaniach na rzecz dobra wspólnego – leży w łączeniu umiejętności i we współpracy. Czy wkraczający na ścieżkę zawodową laureaci 19. edycji „Grasz o staż” odniosą sukces?

Postaw na dialog

Jak będzie wyglądała struktura zatrudnienia za 10, 20, 30 lat? Z jakimi wyzwaniami zmierzą się w związku z tym organizacje? Jak docenić różnice pokoleniowe i przekuć je na sukces organizacji? Jak wprowadzać zmiany, by uniknąć oporu ze strony pracowników? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskali uczestnicy konferencji „Lato HR”.

Dział: Raport

Employer branding po polsku

Czy polskie firmy doceniają znaczenie budowania marki pracodawcy? Jakie atrybuty firmy są najważniejsze dla kandydatów? Odpowiedzi można znaleźć w raporcie „Employer Branding w Polsce 2014”.

Rola HR w kształtowaniu kultury etycznej

92 proc. pracowników polskich firm oczekuje od zarządzających podjęcia działań w zakresie etyki biznesu, co stanowi wyzwanie dla firm, a w szczególności dla działów HR.

Dział: HRM

Badanie to za mało

Najnowszy raport „Global Trends in Employee Engagement” wskazuje, iż poziom zaangażowania pracowników oraz postrzeganie przez nich warunków pracy są podobne w większości krajów. Wskaźnik zaangażowania w ujęciu globalnym wzrósł do 61 proc.

Nowe spojrzenie na zarządzanie czasem i urlopami pracowników

Monika jest kierownikiem sklepu odzieżowego, ustala zadania i czas pracy, po czym rozlicza z nich pracowników. Nieraz ma problem z ułożeniem grafiku pracy, co niekorzystnie odbija się na personelu, który nierzadko musi pracować ponad normę.

Relacje międzyludzkie w biznesie na wagę złota

Biznes to przede wszystkim relacje międzyludzkie. Dlatego umiejętność budowania relacji, od momentu inicjacji do rozwoju przedsiębiorstwa, jest jedną z najbardziej kluczowych, a zarazem pożądanych umiejętności w XXI w.

Władza w organizacjach

Czym jest sprawowanie władzy? Umiejętnością wywierania wpływu na innych i opierania się wpływowi. Większość ludzi posiada intuicyjne i mniej więcej wspólne rozumienie pojęcia władzy. Jednak wśród naukowców nie ma takiej zgodności.

Dział: Edukacja i rozwój

Dlaczego skrzynka pomysłów już nie wystarczy?

Kreatywność pojawia się jako jedna z najczęściej pożądanych umiejętności w większości ogłoszeń o pracę. Okazuje się jednak, że niewiele organizacji faktycznie czerpie korzyści biznesowe z kreatywności swoich pracowników. Jest to błędem – przecież nie tylko w marketingu kreatywność pracowników to realne korzyści dla organizacji.

Krok w stronę rozwoju – dobra praktyka firmy NORMA

Synonimem nowocześnie zarządzanej firmy staje się zarządzanie przez kompetencje. Jego istotą jest wzrost wartości zasobów ludzkich i efektywności działania organizacji. Aby to się udało, potrzebne jest jednak podejście systemowe, co wymaga od kadry zarządzającej dużej wiedzy, samoświadomości oraz motywacji do zmiany.

Program „Go Green in the City” w Schneider Electric

Czy poprzez międzynarodowy projekt dla studentów firma może kreować pozycję atrakcyjnego pracodawcy, promować wchodzących dopiero na ścieżkę zawodową pracowników i nakłaniać do kreatywnego myślenia o ochronie środowiska, jak również wspierać rozwój menedżerów?

Dział: Prawo

Outsourcing aktywizacji bezrobotnych z perspektywy agencji zatrudnienia

Zupełną nowością wprowadzoną nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest możliwość zlecania przez urzędy pracy działań aktywizacyjnych funkcjonującym na rynku agencjom zatrudnienia i rozliczania ich usług na podstawie konkretnych efektów, czyli liczby miejsc zatrudnienia znalezionych dla poszukujących pracy. Czy jednak rzeczywiście outsourcing aktywizacji bezrobotnych będzie dla agencji zatrudnienia złotym interesem?

Dofinansowanie wypoczynku dzieci pracowników ze środków ZFŚS

Jedną z form działalności socjalnej realizowanej w ramach prowadzonego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest dofinansowanie różnych form wypoczynku, z którego korzystają pracownicy i członkowie ich rodzin.

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia na przykładach

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym z ubezpieczenia chorobowego, które ma na celu zapewnienie osobie uprawnionej środków utrzymania w okresie, w którym nie może ona pracować z uwagi na sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Data publikacji: 5 sierpnia 2014 r.