W Chorwacji matki mają prawo do sześciu miesięcy godnego wynagrodzenia. Węgry - 5,5 miesiąca. Piąte miejsce zajmują z kolei Estonia, Włochy i Hiszpania. Każde z tych państw gwarantuje 3,7 miesiąca urlopu z godnym wynagrodzeniem.

Najgorsze pod względem świadczeń dla matek państwa to Wielka Brytania, Irlandia i Słowacja. Kobiety mają tu zapewnione tylko 6 tygodni godnego zasiłku macierzyńskiego.

Wielka Brytania jest trzecim najgorszym krajem w Europie pod względem świadczeń dla młodych matek. Kobiety mają tu zapewnione tylko 6 tygodni godnego zasiłku macierzyńskiego. Gorzej pod tym względem wypadają tylko Irlandia i Słowacja.

Na Wyspach świeżo upieczone mamy mają prawo do rocznego urlopu, jednak tylko 39 tygodni jest płatnych. Przez pierwsze sześć tygodni kobiety otrzymują 90% swojej pensji, a następnie świadczenie drastycznie spada – do niespełna £140.

[-DOKUMENT_HTML-]

“Kwota ta jest znacznie poniżej minimalnej płacy. Przez to wielu rodziców jest zmuszonych do szybkiego powrotu do pracy” - można przeczytać w ostatnio opublikowanym przez związki zawodowe TUC raporcie.

Dla porównania, w Chorwacji matki mają prawo do sześciu miesięcy godnego wynagrodzenia. Za takie TUC uznaje ekwiwalent co najmniej dwóch trzecich pensji sprzed urlopu lub więcej niż £840.

Chorwacja jest tym samym krajem oferującym najlepsze warunki w Europie. Na drugim miejscu znajdują się Węgry – 5,5 miesiąca. W topowej czwórce znajdują się także Czechy i Polska. Piąte miejsce zajmują z kolei Estonia, Włochy i Hiszpania – każde z tych państw gwarantuje 3,7 miesiąca urlopu z godnym wynagrodzeniem.

Źródło: ''Solidarność''

Zapraszamy na największą bezpłatną konferencję HR - HR Tech Summit 2017 r. - już 27 kwietnia!