Z raportu "Niedobór talentów 2015" wynika, że niemal co druga działająca w Polsce firma ma kłopot z obsadzeniem wakatów, w szczególności wykwalifikowanych robotników. Z roku na rok nasila się problem niedopasowania kompetencji pracowników do potrzeb rynku pracy.

Z badania, które przeprowadziła ManpowerGroup wynika, że aż 41 proc. firm w 2015 roku miało problem ze skompletowaniem załogi. To wzrost o 8 proc. w porównaniu z 2014 rokiem. Średnia światowa wynosi 38 proc. Lista najbardziej poszukiwanych specjalistów nie zmienia się u nas od lat. Są to wykwalifikowani pracownicy fizyczni, przedstawiciele handlowi, inżynierowie, technicy, kierowcy, kadra najwyższego szczebla, pracownicy księgowości, pracownicy IT.

Przyczyną powiększającej się przepaści między kompetencjami wyuczonymi a pożądanymi przez rynek pracy jest niedostosowanie systemu edukacyjnego do rynku. Polska edukacja nie nadąża za obecnym tempem rozwoju technologicznego. dziennik zwraca uwagę na reformy w szkolnictwie, które "rozmontowały system kształcenia zawodowego".

Inne przyczyny to wyjazdy licznych przedstawicieli danej grupy zawodowej za granicę, a także stosunkowo niska mobilność na rynku pracy w wypadku pracowników o rzadkich kwalifikacjach.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 1 lutego 2016 r.