Na 40 tys. wszystkich tzw. cywilnych pracowników w strukturach ONZ pracuje tylko 71 Polaków. Dla porównania Szwecja, która płaci do budżetu ONZ składkę tylko nieznacznie wyższą niż Polska, ma w ONZ aż 154 pracowników. Hiszpanów jest 423, a Niemców - 530.

Szansą na zwiększenia udziału Polaków w personelu ONZ jest rekrutacja do pracy w ramach programu "Young Professional Programme" dla młodych, ambitnych absolwentów studiów, którzy nie mają więcej niż 32 lata i pochodzą z krajów niedoreprezentowanych w ONZ. W tym roku konkurs jest organizowany dla obywateli 63 państw, w tym Polski. Warunkiem uczestnictwa jest oprócz młodego wieku także ukończenie studiów na kierunkach związanych z administracją, finansami, informacją publiczną, prawem i statystyką. Do pracy w tych właśnie dziedzinach ONZ poszukuje obecnie nowych pracowników.

Do wzięcia udziału w egzaminie namawia Joanna Fiodorow ze Stałego Przedstawicielstwa Polski przy ONZ w Nowym Jorku. "To niezwykła szansa na rozpoczęcie kariery w międzynarodowym środowisku i świetne zarobki" - powiedziała PAP.

Szczęśliwcy, którzy zdadzą egzamin, mogą liczyć najpierw na dwuletni kontrakt, a następnie na umowę zawieraną na czas nieokreślony w sekretariacie ONZ w Nowym Jorku, w jednym z wielu biur ONZ na całym świecie (m.in. w Genewie, Wiedniu czy Hadze) lub na prowadzonych przez ONZ misjach. Już na początku procesu rekrutacji kandydaci muszą sprecyzować, czy z jakiś powodów nie odpowiada im praca w terenie, na misjach.

Zarobki dla świeżo zatrudnionych absolwentów na najniższym szczeblu urzędniczej hierarchii ONZ wynoszą od 75 tys. do ponad 120 tys. dolarów rocznie, nie licząc rozmaitych dodatków, ulg i bonusów (np. zwrot części kosztów mieszkania czy dodatki na edukację dzieci).

Wcześniej trzeba jednak zdać trudny egzamin, którego część pisemna dla Polaków odbędzie się 3 grudnia w Warszawie. Kandydaci, odpowiadając na pytania związane z dziedziną, w której chcieliby pracować, muszą wykazać się znajomością przynajmniej jednego z oficjalnych języków ONZ. Ponadto część egzaminu pisemnego, będącą streszczeniem tekstu, trzeba napisać koniecznie po angielsku lub francusku.

Po udanym egzaminie pisemnym odbędzie się część ustna, która zostanie przeprowadzona za pomocą internetowych komunikatorów m.in. Skype'a.

W tym roku do konkursu po raz pierwszy zaproszono Chiny. Obawiając się dużego obciążenia systemów elektronicznych, organizatorzy wyjątkowo wyznaczyli dwa różne terminy składania podań. Od 3 czerwca do 1 sierpnia przyjmowane są podania osób ubiegających się o pracę w administracji, finansach i informacji publicznej, a w dniach 8 lipca - 5 września podania dotyczące spraw prawnych i statystyki.

Więcej informacji na temat programu na stronach ONZ https://careers.un.org/lbw/home.aspx?viewtype=NCEJeśli; ogólnie o pracy w ONZ także na stronie polskiego przedstawicielstwa: http://nowyjorkonz.msz.gov.pl/pl/polska_w_onz/praca_w_onz/.