1. Identyfikacja zagrożeń
W zależności od zajmowanego stanowiska pracy zagrożenia będą zupełnie różne – w małych zakładach masarskich pracownik czasem odpowiada za całość procesu produkcyjnego zaczynając od przyjęcia towaru, poprzez całą obróbkę mechaniczną i termiczną dostarczonego surowca, aż po wydanie gotowego produktu. W większych zakładach specjalizacja idzie już znacznie dalej – istnieją podziały nie tylko na pracowników magazynowych i produkcyjnych, ale również na rozkrawczy, peklowaczy, wędliniarzy, pracowników zajmujących się obróbką termiczną, czy też kontrolą jakości i pakowaniem produktów. Celem niniejszego komentarza jest przedstawienie zagrożeń pracowników produkcyjnych i to na nich skupia się nasza uwaga.
Pracownik produkcyjny odpowiada za rozbiór mięsa, peklowanie oraz jego dalszą obróbkę mechaniczną i termiczną – rozdrabnianie, zestawienie składu surowcowego, przyprawianie, dodawanie materiałów pomocniczych, uplastycznianie, prasowanie, kutrowanie, mieszanie, nadziewanie. Przygotowane w hali produkcyjnej półwyroby trafiają do kotłów warzelniczych, a następnie do komór wędzarniczych lub w zależności od asortymentu od razu do komór wędzarniczych. Po uwędzeniu gotowe produkty trafiają do magazynu wyrobów gotowych.
Oprócz typowych zagrożeń takich jak przeciążenie układu ruchu, czy zagrożenia wynikające z możliwości poślizgnięcia lub uderzenia o różne przedmioty należy wymienić zagrożenia wynikające z mikroklimatu – proces technologiczny wymaga pracy zarówno w środowisku o obniżonej, jak i podwyższonej temperaturze (chłodnie/komory wędzarnicze). W przypadku pracowników zajmujących się obróbką mechaniczną dużym zagrożeniem są wykorzystywane ostre narzędzia ręczne oraz urządzenia takie jak rozdrabniarka, czy mieszarka (tj. wilk, kuter). Niezmiernie łatwo o skaleczenie, czy tez poważniejsze uszkodzenia ciała.