Pracownik firmy jest członkiem Rady Nadzorczej. W dniu, który jest dniem pracy, odbywało się zebranie Rady Nadzorczej Spółki. W ten dzień pracownik złożył wniosek o urlop okolicznościowy zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. (Dz. U. Nr 60, poz. 281). Jednak na wniosku jest adnotacja, że dopiero od godz. 11.00. Pracownik pracuje w godzinach od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku.
Czy mam w tym dniu uwzględnić ten urlop bezpłatny na cały dzień, czy policzyć 3 godziny pracy i zapłacić za nie wynagrodzenie?
Termin "urlop okolicznościowy" jest zastrzeżony dla wybranych instytucji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281, z późn. zm.) - r.s.u.n.p.
Urlop okolicznościowy to zwolnienie na cały dzień lub dni - § 15 r.s.u.n.p. W pozostałych przypadkach mówi się już o zwolnieniu na czas niezbędny do wykonania określonej czynności. W przypadku wskazanym w pytaniu pracownik wykorzystał zwolnienie w wymiarze 5 godzin i tylko w takim zakresie nie zachowuje prawa do wynagrodzenia - stosownie do treści § 16 r.s.u.n.p. A zatem za trzy godziny pracy w dniu, w którym korzystał ze zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.