Pracownik zgłosił wypadek przy pracy i przyniósł zwolnienie lekarskie na 26 dni. Cała procedura odnośnie wypadku przy pracy dopiero trwa, więc nie wiadomo czy zdarzenie to zostanie uznane za wypadek przy pracy.
W jakiej wysokości wypacać wynagrodzenie i zasiłek chorobowy?
Jeżeli zostanie uznane zdarzenie jako wypadek przy pracy na podstawie protokołu powypadkowego, czy wtedy należy wypłacić 100% i co zrobić w sytuacji, kiedy zostało wypłacone to 100% na podstawie protokołu powypadkowego, a ZUS nie uzna tego zdarzenia za wypadek przy pracy?
Czy cały czas wypłacać 80% do momentu otrzymania decyzji z ZUS i później, jeżeli jest to wypadek przy pracy wyrównać do 100%?

Do czasu sporządzenia przez zespół powypadkowy protokołu powypadkowego należy wypłacać pracownikowi wynagrodzenia chorobowe lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Jeżeli w przedmiotowym protokole zostanie ostatecznie stwierdzone, że pracownik uległ wypadkowi przy pracy, pracodawca powinien wypłacić pracownikowi kwotę uzupełniającą przedmiotowy zasiłek do 100% podstawy wymiaru. Należy przy tym pamiętać, że zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego przysługuje także za tzw. okres wyczekiwania.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673, z późn. zm.) - dalej u.u.s.w.p., zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Niezbędne jest więc do nabycia przez pracownika prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego stwierdzenie w przewidzianym prawem trybie, że wypadek jakiemu uległ i którego wynikiem jest jego niezdolność do pracy, ma charakter wypadku przy pracy.

Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem dokonywane jest w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) - dalej k.p., oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 115, poz. 744, z późn. zm.) - dalej r.u.o. Na pracodawcy zgodnie z art. 234 § 1 k.p. ciąży m.in. obowiązek ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, jakiemu uległ pracownik. Z przepisów r.u.o. wynika, że okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy ustala powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy. Obowiązkiem zespołu powypadkowego jest m.in. dokonanie kwalifikacji prawnej wypadku, któremu uległ pracownik zgodnie z przepisami u.u.s.w.p., a więc stwierdzenie, czy wypadek ten ma charakter wypadku przy pracy, czy też nie ma takiego charakteru. Przedmiotowej kwalifikacji prawnej zespół dokonuje w protokole powypadkowym, który podlega zatwierdzeniu przez pracodawcę.

Stąd też do czasu doręczenia pracodawcy protokołu powypadkowego, w którym zostanie stwierdzone, że pracownik uległ wypadkowi przy pracy, pracodawca będący płatnikiem zasiłków za okres stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim niezdolności do pracy powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Jeżeli natomiast po wypłacie tego zasiłku - w wyniku przeprowadzonego postępowania powypadkowego - zostanie w protokole powypadkowym ostatecznie stwierdzone, że pracownik uległ wypadkowi przy pracy, pracodawca będący płatnikiem zasiłków powinien wypłacić pracownikowi kwotę uzupełniającą już wypłacone wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy do 100% podstawy wymiaru. Wynagrodzenie chorobowe powinno być w takim przypadku uznane za zasiłek chorobowy i rozliczone w ciężar składek na ubezpieczenie wypadkowe. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 8 ust. 1 u.u.s.w.p. zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu, a więc ubezpieczony nie musi legitymować się tzw. okresem wyczekiwania. W przypadku więc, gdy niezdolność do pracy będąca wynikiem wypadku przy pracy przypadła na okres wyczekiwania, pracodawca będzie również miał obowiązek wypłacenia zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego również za ten okres. Jeżeli pracodawca, wypłacone za okres niezdolności do pracy będącej następstwem wypadku przy pracy, wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego rozliczył już w przekazanych do ZUS dokumentach rozliczeniowych, konieczna jest również korekta tych dokumentów. W przedmiotowych dokumentach musi być bowiem wykazane, że za okres niezdolności do pracy będącej wynikiem wypadku przy pracy pracownikowi został wypłacony zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.