W lipcu 2007 r. rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem. W związku z tym powinniśmy byli wypłacić ekwiwalent za urlop, ale go nie wypłaciliśmy.
Czy przy wypłacie tego ekwiwalentu w bieżącym miesiącu powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenie rentowe obowiązujące w lipcu 2007 r., czy takie które obowiązują obecnie?

Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika powinny być obliczone według stóp procentowych obowiązujących w dniu, w którym po stronie pracownika powstał przychód ze stosunku pracy stanowiący podstawę wymiaru tych składek (tj. w dniu wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika danego przychodu). W konsekwencji składka na ubezpieczenie rentowe od przychodu osiągniętego przez pracownika w kwietniu br. powinna być naliczona według stopy procentowej obowiązującej w tym miesiącu (tj. 6%).


Zgodnie z art. 18 ust. 1 oraz art. 20 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, z późn. zm.) - dalej u.s.u.s., oraz art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z., podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że obowiązek potrącenia składek na ww. ubezpieczenia powstaje w dniu, w którym po stronie pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy stanowiący podstawę wymiaru tych składek. W konsekwencji przedmiotowe składki powinny być wyliczone według stóp procentowych obowiązujących w tym dniu.

Dzień powstania po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy określają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. Z art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. wynika, że przychód ze stosunku pracy powstaje w dniu, w którym pracownik go otrzymał lub postawiono go do jego dyspozycji. Stąd też składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne należne od przychodu ze stosunku pracy, który powstał w kwietniu br. powinny być naliczone według stóp procentowych obowiązujących w tym miesiącu. W przypadku stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe będzie to stopa w wysokości 6% podstawy wymiaru.