Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

W jakie dopuszczenia i certyfikaty powinna być wyposażona skonstruowana na potrzeby własne firmy wywrotnica do opróżniania pojemników ze śmieciami?

Pojemnik podnoszony jest za pomocą dźwigni ręcznej, a do jego opuszczenia wykorzystuje się ręczną pompę hydrauliczną z układem teleskopowym.

Czy urządzenie powinno być oznakowane znakiem CE i czy podlega nadzorowi UDT?

Odpowiedź:

Pracodawca wykonujący maszynę we własnym zakresie traktowany jest jak jej producent i ponosi pełną odpowiedzialność w tym zakresie. Maszyna musi spełniać zasadnicze wymagania, posiadać opracowaną dokumentację techniczną. Producent (pracodawca) wystawia deklarację zgodności i umieszcza na maszynie oznaczenie CE. Dokumentem prawnym nakładającym te obowiązki na producenta jest dyrektywa 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn (Dz. Urz. UE L 157 z 9.06.2006, s. 24 z późn. zm.), implementowana do polskiego prawa rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228 z późn. zm.) - dalej r.z.w.m. Urządzenia służące do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych podlegają UDT.

Uzasadnienie:

Wymagania, jakie musi spełniać nowo wyprodukowana maszyna zawarte są w r.z.w.m. Według załącznika nr 2 do r.z.w.m. opracowana dokumentacja techniczna powinna zawierać m.in.:

- ogólny opis maszyny;

- rysunek zestawieniowy maszyny i schematy obwodów sterowania, jak również istotne opisy i objaśnienia niezbędne do zrozumienia działania maszyny;

- rysunki szczegółowe, wraz z dołączonymi obliczeniami, wynikami badań, certyfikatami itp., niezbędne do sprawdzenia zgodności maszyny z zasadniczymi wymaganiami w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa;

- dokumentację oceny ryzyka przedstawiającą zastosowaną procedurę.

Deklaracja zgodności jest prawnym oświadczeniem producenta (pracodawcy), że maszyna jest zgodna ze wszystkimi mającymi zastosowanie postanowieniami dyrektywy w sprawie maszyn i, tam gdzie to właściwe, z postanowieniami innych mających zastosowanie przepisów UE.

Według załącznika nr 3 do r.z.w.m deklaracja zgodności powinna zawierać m.in.:

- nazwę i pełny adres producenta oraz jego upoważnionego przedstawiciela, jeżeli ma to zastosowanie;

- nazwisko i adres osoby mającej miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego UE, upoważnionej do przygotowania dokumentacji technicznej;

- nazwę, adres i numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, oraz numer certyfikatu badania typu WE, jeżeli ma to zastosowanie;

- odniesienie do zastosowanych norm zharmonizowanych, jeżeli ma to zastosowanie;

- odniesienie do innych zastosowanych norm i specyfikacji technicznych, jeżeli ma to zastosowanie.

Podpisanie deklaracji zgodności upoważnia do umieszczenia oznakowania CE na maszynie. Znak CE na maszynie oznacza, że spełnia ona wszystkie wymagania, które jej dotyczą wynikające ze wszystkich dyrektyw, którym podlega. Elementy oznakowania CE powinny mieć tę samą wysokość, która nie może być mniejsza niż 5 mm. W przypadku maszyn o niewielkich rozmiarach dopuszcza się odstępstwo od tego warunku. Oznakowanie CE musi być umieszczone w bezpośredniej bliskości nazwy producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, przy zastosowaniu tej samej techniki. W przypadku zastosowania procedury pełnego zapewnienia jakości, za oznakowaniem CE umieszcza się numer jednostki notyfikowanej.

Zgodnie z § 1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. poz. 1468) dozorowi technicznemu podlegają urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono 8 lutego 2015 r.